Zamknij ten komunikat

Kontrola zarządcza w praktyce − Informacja o projekcie Drukuj Email
Kontrola zarządcza w praktyce − Informacja o projekcie .

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych!

Wydział Rozwoju Szkół i Placówek zaprasza do lektury materiałów Kontrola zarządcza w praktyce. Opracowanie to, ujęte w formułę pytań i odpowiedzi, jest próbą przedstawienia zagadnienia kontroli zarządczej z perspektywy jej praktycznego sprawowania w szkołach/placówkach oświatowych.

Po dwóch latach od wprowadzenia nowej ustawy o finansach publicznych kontrola zarządcza jest najprawdopodobniej nadal jednym z najsłabiej rozeznanych zadań. Wprowadziła do codziennej pracy szkoły nowe, niejednokrotnie kłopotliwe dla dyrektora terminy i mechanizmy, w tym: proces zarządzania ryzykiem, określanie mierników czy zadaniowe podejście do procesu zarządzania. W wyniku braku jednoznacznej i przejrzystej interpretacji, czym jest/powinna być kontrola zarządcza w szkole/placówce oświatowej, obok dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań, pojawiło się wiele jej zniekształconych obrazów.

Mamy nadzieję, że prezentowane materiały pozwolą dyrektorom szkół popatrzeć na kontrolę zarządczą w nowym świetle lub utwierdzić ich w już nabytych przekonaniach i dobrych praktykach, pomogą w procesie wdrażania kontroli zarządczej oraz modyfikacji już wprowadzonych rozwiązań.

Proponowany w opracowaniu model kontroli zarządczej służy podniesieniu efektywności procesu zarządzania szkołą i ma na celu polepszenie jej ładu organizacyjnego. W dużej mierze opiera się na wykorzystaniu dotychczasowego dorobku szkoły i funkcjonujących w niej od lat sprawdzonych mechanizmów i rozwiązań.

Pytania i odpowiedzi zostały ujęte w kategorie tematyczne, a ich treść jest efektem doświadczeń autorów z prac nad wdrażaniem autorskich rozwiązań w obszarze kontroli zarządczej. Autorzy prezentują praktykę sprawowania kontroli zarządczej w szkole z różnorodnej perspektywy, w tym powiązania kontroli zarządczej z innymi procesami realizowanymi w szkole, zadań i roli JST w tym procesie, jak również możliwości wykorzystania w placówkach oświatowych rozwiązań sprawdzonych w biznesie, gdzie co prawda nie obowiązuje ustawa o finansach publicznych, ale funkcjonuje pragmatyka skutecznego zarządzania.

Na zakończenie chcemy raz jeszcze serdecznie podziękować tym wszystkim dyrektorom szkół/placówek oświatowych, którzy przekazali do Ośrodka Rozwoju Edukacji nurtujące ich pytania i zasygnalizowali problemy związane z praktyką sprawowania kontroli zarządczej.

Zapraszamy do lektury!
Realizatorzy projektu: Kontrola zarządcza w praktyce

Bogusława Kalinowska
tel. 22 570 83 31