Centrum Szkoleniowe w Sulejówku

Centrum Szkoleniowe w Sulejówku jest głównym miejscem szkoleń organizowanych przez ORE, punktem informacji i promocji pedagogicznej. Usytuowanie w pięknym sosnowym parku, w historycznym budynku oraz w sąsiedztwie dworku Józefa Piłsudskiego podnosi jego atrakcyjność.

Centrum Szkoleniowe w Sulejówku – historia

Obiekt, w którym mieści się obecnie Centrum Szkoleniowe Ośrodka Rozwoju Edukacji ma bogatą tradycję. Jego dzieje sięgają początków XX wieku, kiedy to Helena Paderewska w 1919 roku kupiła w podwarszawskim Sulejówku posiadłość liczącą siedemnaście parceli, w tym ogród i las. Na jej terenie usytuowana była willa z zabudowaniami gospodarczymi. Po przeprowadzeniu niezbędnego remontu Helena Paderewska stworzyła wygodny i zaciszny „Dom dla zasłużonych staruszek w Sulejówku”, pod którego dachem schronienie znalazły ubogie przedstawicielki polskiej inteligencji, wygnane z dawnych obszarów wschodniej Polski (literatki, działaczki społeczne, wdowy po lekarzach etc.)

W związku z wyjazdem Paderewskich z kraju w lutym 1921 r. opiekę nad posiadłością (w której skład wchodził murowany piętrowy dom, stajenka wraz z 14 morgami gruntu) przekazano Towarzystwu „Pomoc dla Inteligencji”. Schronisko wówczas było wspierane przez wielu donatorów, m.in. przez Józefa Piłsudskiego.

Około 1930 roku dotychczasową nazwę schroniska zmieniono na „Ognisko Helin” – na cześć fundatorki. Po śmierci Heleny Paderewskiej w 1934 roku Ignacy Paderewski nadal wspierał działalność „Ogniska”, które mimo kłopotów finansowych w dalszym ciągu rozwijało się. Jesienią 1934 roku zakończono rozbudowę obiektu oraz dokonano uroczystego poświęcenia budynków i kaplicy dla zamieszkujących tam 70 pensjonariuszek.

„Ognisko Helin” przetrwało do wiosny 1941 roku, ponieważ władze okupacyjne przekształciły je w centrum niemieckiego wywiadu na Front Wschodni (tzw. Abwehra Wschód). Po wojnie, w latach 1947-1953 budynki dawnego „Ogniska Helin” znalazły się w zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a następnie przekazano jest Ministerstwu Oświaty, które utworzyło Centrum Doskonalenia Kadr Oświatowych. W dniu 1 stycznia 1991 roku obiekt przejął Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  (od 2010 roku Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie).

Centrum dysponuje:

• 34 pokojami gościnnymi,
  • salami szkoleniowymi,
  • salą komputerową,
  • wyposażeniem audio, wideo.

p.o. Kierownika
Katarzyna Kozera
tel.(22) 783 27 75

Recepcja
Monika Dziewulska

Ośrodek Rozwoju Edukacji Centrum Szkoleniowe
05-070 Sulejówek, ul. Paderewskiego 77

Dojazd pociągami:

• Pociąg podmiejski linii Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Zachodnia (kierunek Siedlce, Mrozy, Mińsk Mazowiecki). Obowiązują bilety zakupione w kasach PKP lub u kierownika pociągu.
  • Pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) z dworca Warszawa Zachodnia (kierunek Sulejówek Miłosna). Obowiązują bilety ZTM (strefa 2 – dawna strefa podmiejska) zakupione w kioskach Ruchu oraz biletomatach zainstalowanych w pociągach SKM.

W obu przypadkach należy wysiąść na stacji SULEJÓWEK.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego