This Game of Mine – pierwszy w Polsce konkurs dla uczniów i nauczycieli na podstawie gry wideo

Trwa pierwszy w Polsce konkurs dla uczniów i nauczycieli na podstawie gry This War of Mine, który jest pionierskim podejściem do edukacji, opartym na wykorzystaniu gry wideo. Zadaniem konkursowym dla uczniów jest napisanie pracy na podstawie wydarzeń w grze. Nauczyciele z kolei mają opracować i udokumentować lekcję z wykorzystaniem gry. Konkurs This Game of Mine potrwa do połowy listopada i można w nim wygrać nagrody pieniężne oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez producenta gry 11 bit studios  – laptop dla nauczyciela oraz gra The Invincible dla ucznia.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii wspólnie z Centrum Rozwoju Pomysłów Kreatywnych i twórcą gry 11 bit studios zaprasza uczniów (16+) i nauczycieli szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie This Game of Mine nawiązującym do gry This War of Mine.

Zadaniem konkursowym dla uczniów jest napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika na podstawie gry This War of Mine i przesłanie zgłoszenia na stronie konkursu. Praca powinna liczyć od 6000 do 20000 znaków ze spacjami i być podpisana wybranym pseudonimem. Za najciekawsze zgłoszenia przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne:

• 1200 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 800 zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 500 zł za zajęcie trzeciego miejsca
  • Dodatkowo, pierwsze 200 osób, które prześlą pracę, otrzyma kody gry Frostpunk na PC (Steam)

Zadanie dla nauczycieli to stworzenie scenariusza lekcji na podstawie gry This War of Mine i przeprowadzenie jej ze swoimi uczniami. Przeprowadzoną lekcję należy udokumentować i przesłać zgłoszenie na stronie konkursowej. Nie ma ograniczeń co do specjalizacji nauczycieli – konkurs jest otwarty dla wszystkich, nie tylko dla nauczycieli historii lub języka polskiego. Może być to również ciekawy pomysł na godziny wychowawcze, lekcje etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Pole do popisu jest ogromne, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Dla nauczycieli są to:

• 3000 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 2500 zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 2000 zł za zajęcie trzeciego miejsca

Dodatkowo studio 11 bit studios postanowiło przyznać dodatkowe nagrody:

• dla nauczyciela laptop Asus
  • dla ucznia pudełkowe wydanie gry The Invincible, której premiera jest zaplanowana na 6 listopada.

Co ważne: zwycięzcy nagród dodatkowych zostaną wybrani spośród wszystkich uczestników, którzy prześlą swoje prace na konkurs.

Wszystkie informacje na temat udziału w konkursie: jak pobrać grę, w jaki sposób przesłać pracę, a także regulamin są na stronie internetowej konkursu: https://thisgameofmine.pl/.

Wydarzenia związane z konkursem

W trakcie trwania konkursu, Fundacja na Rzecz Wielkich Historii organizowała webinary dotyczące wykorzystania gier wideo w edukacji. Spotkania poprowadzili dr Damian Gałuszka, Jędrzej Sołowij oraz dr Karol Jachymek, którzy nie tylko opowiedzieli słuchaczom o wykorzystaniu gier i mediów cyfrowych w edukacji, ale również przedstawili realne sposoby i przykłady, jak wprowadzić to w życie.

Na pierwszym spotkaniu dr Damian Gałuszka, socjolog, poruszył temat wykorzystania gier w edukacji i rozwoju uczniów. W trakcie spotkania przedstawił teoretyczne oraz praktyczne podstawy, ułatwiające wejście w rolę podwójnego eksperta. Przekazał też podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystania gier cyfrowych do dzielenia się wiedzą, rozwijania kompetencji, budowania zaangażowania czy relacji.

Drugi webinar poprowadził Jędrzej Sołowiej. Jest on znawcą popkultury i ekspertem ds. wykorzystywania zasobów platform tj. Netflix, Disney czy HBO w edukacji. Na podstawie gry This War of Mine i kilku innych tytułach przedstawił i omówił, w jaki sposób gry wideo mogą być wykorzystywane w nauce, a także rozwijać kompetencje uczniów poprzez swoją tematykę, formę oraz konstrukcję.

Ostatni z zaplanowanych webinarów, który bardziej skupił się na zachowaniu młodych ludzi w internecie, poprowadził medioznawca i kulturoznawca – dr Karol Jachymek. Udowodnił on, że treści dostępne w internecie nie są tylko bezwartościowe i mogą dostarczyć wiele wartościowej wiedzy oraz jest miejscem, które służyć może do wielu wspólnototwórczych działań i wzmacniania łączących nas relacji. Uczestnicy, wspólnie z prowadzącym zrobili przegląd świata gamingu, streamów, rolek i krótkich nagrań wideo, trendów na TikToku, twórców internetowych, memów i emoji. Wszystko po to, aby zdobytą w ten sposób wiedzę (i omawiane podczas spotkania przykłady) mogli wykorzystać także w szkole – w czasie podejmowanych przez nas działań edukacyjnych, dydaktycznych lub wychowawczych.

Nagrania z webinarów są dostępne na stronie konkursowej www.thisgameofmine.pl i mogą być idealną podstawą do przygotowania prac konkursowych.

This War of Mine

This War of Mine to przełomowa gra, która wzbogaca polską edukację. Rozgrywka przenosi uczniów w realia przetrwania w czasie konfliktu z perspektywy cywilów, kładąc nacisk na trudne wybory moralne. Gra jest dostępna do celów edukacyjnych na specjalnej stronie konkursowej oraz na stronie Ministerstwa Edukacji. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie gry w celach komercyjnych lub na platformach udostępniania plików.

Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii przy współpracy Centrum Rozwoju Pomysłów Kreatywnych i twórcą gry 11 bit studios. Konkurs swoim patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Badań Edukacyjnych, Ośrodek Rozwoju Edukacji i GovTech.

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2023