O kosmosie przy kawie: Czarne dziury, czyli jak znaleźć coś czego nie widać?

Źródło: CNK

Centrum Nauki Kopernik organizuje kolejne spotkanie online dla nauczycielek i nauczycieli chcących propagować zainteresowanie kosmosem.

22 maja, w środę, o godzinie 18:00 zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu „O kosmosie przy kawie”.

Czarnych dziur nie da się zobaczyć wprost. Jak wobec tego można je obserwować? Skoro ich nie widać, skąd pewność, że w ogóle istnieją?

Powstało wiele narzędzi i eksperymentów teoretycznych umożliwiających wykrywanie czarnych dziur. Najbardziej jaskrawym przykładem jest osiągnięcie międzynarodowego programu naukowego Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT), który w 2019 roku wykonał pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak znaleźć czarne dziury i na czym polega ich fenomen. Przy pomocy prostych materiałów i narzędzi zbudujemy model studni grawitacyjnej, która pomoże Wam przybliżyć w klasie zagadnienie czarnych dziur.

Główne tematy spotkania:

• czarne dziury
  • przygotowanie prostego doświadczenia na lekcję
  • wybrane scenariusze lekcji, opracowane dla różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy kontekst kosmiczny:
    • na poziomie szkół ponadpodstawowych
    • na poziomie szkół podstawowych
  • kosmiczne konkursy dla dzieci i młodzieży
  • kosmiczne aktywności dla edukatorek i edukatorów

Więcej informacji i formularz zapisu

Źródło ESERO-Polska: ESERO-Polska | Pomysły na kosmiczne lekcje w szkole (kopernik.org.pl)

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2024