Nauka – Otwartość – Doświadczenie

Źródło: Photogenica

Sieć współpracy i samokształcenia szkół ćwiczeń rozwija się w szybkim tempie. Poza stałymi spotkaniami zaplanowano pięć spotkań fakultatywnych, w których trenerzy szkół ćwiczeń mogą trenować swój warsztat dzieląc się edukacyjnymi pasjami z innymi uczestnikami sieci. Dotąd odbyły się następujące spotkania: „Podstawy sketchnotingu”, „Zajęcia z wychowawcą  – trudny orzech do zgryzienia czy miłe chwile?” oraz „Laboratoria przyszłości  – projektowanie i drukowanie w technologii 3D oraz kreatywne eksperymenty ze sztuczną inteligencją”, a jeszcze w maju zaplanowano dwa kolejne: „Sztuka zadawania pytań” oraz „Jak budować efektywny zespoły z wykorzystaniem badania FRIS (fakty, relacje, idee, struktury)?”.

W ramach sieci współpracy i samokształcenia szkół ćwiczeń w dniach 21-22 kwietnia br. odbył się wyjazd studyjny do szkół ćwiczeń w Poznaniu (Wielkopolska Szkoła Ćwiczeń Cogito)  i powiecie poznańskim (Szkoła Ćwiczeń w Suchym Lesie). Celem wizyty było poznanie działalności szkół w których powstały szkoły ćwiczeń. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy obydwu szkół, poznać zasady i organizację procesów przebiegających w placówkach, zwrócić uwagę na aranżację przestrzeni, spotkać się z uczniami i nauczycielami, a także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli szkół. Wizytujący zwrócili uwagę m.in. na przestrzeń przyjazną uczniom, pielęgnowanie podmiotowości uczniowskiej, troskę o rozwój kompetencji kluczowych, tworzenie miejsca dla innowacji i autonomii nauczycielskiej, a także ważną rolę dyrektora jako lidera i przywódcy.

Nie dziwi więc fakt, że na gruncie takich szkół wyrosły silne wielkopolskie szkoły ćwiczeń!

Oprac. Danuta Kitowska

Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2023