Nowoczesność razy trzy

„Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej możesz użyć żeby zmienić świat” – tak mówił Nelson Mandela. Jakiej edukacyjnej broni możemy użyć w najbliższej przyszłości i jak wykorzystać edukacyjne doświadczenia i dostępny arsenał, by zmienić polską edukację – to tematyka pierwszej odsłony cyklu konferencji „Szkoła dziś i jutro – wyzwania dydaktyczne”, która odbyła się 18 września 2014 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Tytułowa „nowoczesność razy trzy” to skrótowy opis trzech bloków tematycznych konferencji: nowoczesna szkoła, nowoczesne podręczniki i nowoczesne kształcenie.

Nowoczesna szkoła, o której dyskusję zapoczątkował prof. dr hab. Stanisław Dylak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znalazła rozszerzenie w postaci wykładów o europejskich dobrych praktykach i nowatorskich programach nauczania realizowanych w Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęciliśmy fińskiej edukacji, która przynosi świetne efekty.

Zmieniająca się w XXI wieku szkoła nie może istnieć bez nowoczesnych podręczników. To, że e-podręczniki to teraźniejszość, nikt już chyba nie ma wątpliwości. Dlatego dziś nie jest pytaniem, czy są one potrzebne, tylko jak nauczyć się z nich efektywnie korzystać i jak wykorzystać ich potencjał do pracy z grupą oraz do indywidualnego traktowania uczniów. Zebrani goście mogli na tabletach na bieżąco prześledzić możliwości wersji testowych e-podręczników i poruszać się po testowej wersji całej platformy edukacyjnej.

Konferencja została zamknięta blokiem poświęconym nowoczesnemu kształceniu. Dyskutowano o modelach pracy zespołowej, edukacyjnym wykorzystaniu gier oraz nowoczesnych technologii.

Zainteresowanych tematyką zapraszamy na stronę poświęconą konferencji w SGH , na której można znaleźć szersze opisy, a także autorskie prezentacje prelegentów.

Ostatnia aktualizacja: