Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt.: „Mistrzostwa Biznes i zarządzanie” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji został rozstrzygnięty

Dziewięć najlepszych drużyn uczniowskich z całej Polski, z niebywałym zapałem i determinacją, rywalizowało w finale Mistrzostw Biznes i Zarządzanie, który odbył się 11 stycznia 2024 roku w sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych i zbiegł z inauguracją obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej  w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Revas, a współfinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Honorowy patronat nad konkursem objęły następujące instytucje:

• Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji
  • Instytut Badań Edukacyjnych
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Konfederacji Lewiata
  • Fundacja EdtechPoland.

Młodzi przedsiębiorcy w eliminacjach prowadzili wirtualne „Biura podróży”. Podejmowali realistyczne decyzje biznesowe takie jak zatrudnianie pracowników, zakup sprzętu, zasobów, ustalanie wydatków na reklamę, a także kształtowanie poziomu cen.

W trakcie konkursu uczniowie kształtowali swoje umiejętności menedżerskie, umiejętność pracy w zespole czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.

Konkurs Mistrzostwa Biznes i Zarządzanie przyciągnął rekordową liczbę uczestników – 340 trzyosobowych zespołów uczniowski z opiekunami z całej Polski wzięło w nim udział. Do finału zostało zakwalifikowanych 9 zespołów z:

1. III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
  2. I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
  3. Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Tańskiego (Technikum nr 1) w Sieradzu
  4. Zespołu Szkół Technicznych (Technikum nr 1 ) w Sędziszowie Małopolskim
  5. I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej
  6. Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie
  7. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
  8. Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie (Technikum nr 1  w Pińczowie)
  9. Zespołu Szkół Technicznych Nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie

Uczestnicy finału Mistrzostw Biznes i Zarządzanie stanęli przed wyzwaniem poprowadzenia wirtualnej „Agencji Interaktywnej”. Młodzi przedsiębiorcy, walcząc o tytuł najlepszego wirtualnego menadżera, wykazali się umiejętnościami analitycznymi i kreatywnym myśleniem.

Organizatorzy, podkreślając znaczenie edukacji biznesowej, zapewnili platformę, gdzie teoria spotkała się z praktyką, a uczestnicy mogli rozwijać niezbędne umiejętności do przyszłej kariery zawodowej.

Najlepszymi przedsiębiorcami zostali:

• Miejsce 1: Zespół Thasos bpp z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu w składzie Emil Kantorosiński, Jonatan Turski oraz Kamil Sadura pod opieką Pani Katarzyny Różalskiej
  • Miejsce 2: Zespół Smichtravel z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie w składzie Tymoteusz Witkowski, Jakub Pietrzak, Antoni Glapa pod opieką Pani Beaty Szymura
  • Miejsce 3: Zespół Aktes z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce w składzie Hanna Łukaszewicz, Adrian Słoma, Anastazja Wołoszyna pod opieką Stanisława Marchiel

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy pasji w doskonaleniu umiejętności z dziedziny ekonomii oraz sukcesów w działaniach przedsiębiorczych.

Film podsumowujący wydarzenie

Uczestnicy konkursu