43. rocznica pontyfikatu papieża Jana Pawła II

Źródło: domjp2.pl

16 października 1978 r. metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła został wybrany biskupem Rzymu i głową Kościoła Katolickiego. Przyjął imię Jan Paweł II, podobnie jak poprzednik, nawiązując tym samym do pontyfikatów dwóch „papieży Soboru” – Jana XXIII i Pawła VI.

Wybór Wojtyły był dla opinii publicznej całego świata sporym zaskoczeniem. Po raz pierwszy od 455 lat na Tron Piotrowy został wybrany kardynał spoza Italii, na dodatek reprezentujący episkopat kraju znajdującego się „za Żelazną Kurtyną”. Kolegium Kardynalskie wybrało jednak człowieka reprezentującego niezwykle silne środowisko kościelne, prowadzone przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, które wbrew zachodnioeuropejskiemu trendowi nie przeżywało kryzysu, ale rozkwit. Wojtyła uchodził także za człowieka ukształtowanego w duchu Soboru Watykańskiego II, podczas którego dał się poznać jako zdolny teolog i eklezjolog.

Także władze w Warszawie i Moskwie nie podejrzewały, że w Rzymie zdecydują się na wybór kogoś z bloku wschodniego. Dla reżimu komunistycznego wybór Polaka okazał się prawdziwym wstrząsem, a jak pokazały kolejne lata – olbrzymim problemem. Pielgrzymka nowego Papieża do ojczyzny spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem rodaków i doprowadziła do prawdziwej mentalnej przemiany Polaków, której dzieckiem okazała się rewolucja „Solidarności”, a w konsekwencji powolny rozkład systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przy okazji tej ważnej rocznicy zachęcamy do odwiedzania portalu JP2online przygotowanego w ramach projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z instytucjami partnerskimi. Na portalu można znaleźć dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne, teksty związane z Janem Pawłem II. Część zasobów można pobrać i wykorzystać do celów niekomercyjnych. Portal oferuje nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich. Publikacje tematyczne są poświęcone różnym aspektom życia i nauczania Papieża. Udostępniono także katalog archiwaliów związanych z Janem Pawłem II, znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich, osób prywatnych oraz multimedialny Biogram Karola Wojtyły.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zrealizował dwie produkcje w ramach serii filmowej „Ludzie Jana Pawła II”. Filmy „Sekretarz” i „Lekarz” opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz, przyjaciel i świadek świętości życia Ojca Świętego – kard. Stanisław Dziwisz. Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti – lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia Ojca Świętego. Był obecny na Placu Świętego Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 roku i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu Papieżowi.

Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego zaprasza do udziału w XIV edycja Biegu Papieskiego, upamiętniającego św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Biegacze spotykają się w sobotę 16 października w warszawskim Parku Moczydło. Wydarzenie składać się będzie z biegu głównego na dystansie 5000 metrów (aby wziąć w nim udział należy mieć ukończone 15 lat) oraz biegów na dystansach 200, 400 oraz 800 metrów. Będzie również trasa 3,2-kilometrowa, którą trzeba pokonać maszerując z kijkami do nordic walking. Bieg Papieski jest okazją do upamiętnienia św. Jana Pawła II.

Przypominamy, że Ośrodek Rozwoju Edukacji opracował i udostępnia na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej grę edukacyjną „Godność, wolność i niepodległość – Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II”. Gra jest podzielona na dwie strefy: strefę gracza, gdzie można podjąć się realizacji misji oraz strefę merytoryczną, w której nauczyciele mogą znaleźć specjalnie przygotowane scenariusze ułatwiające prowadzenie lekcji z wykorzystaniem gry.

Gra edukacyjna składa się z 18 misji (zadań dla ucznia), które swoją tematyką nawiązują do  biografii Jana Pawła II i są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego. Jest nowatorską propozycją  skierowaną do uczniów trzech etapów edukacyjnych: klas I−III i IV–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Stanowi bazę wiedzy nawiązującą do życia, działalności i dziedzictwa kulturowego Jana Pawła II.

Zachęcamy nauczycieli, uczniów oraz rodziców do korzystania z tego nowatorskiego narzędzia, które wprowadza w świat wartości Wielkiego Polaka – Jana Pawła II.

Źródła:

Centrum Myśli Jana Pawła II