O kosmosie przy kawie: Pulsary – niezwykłe laboratorium astrofizyka

Źródło: Centrum Nauki Kopernik

17 kwietnia, w środę, o godzinie 18:00 Centrum Nauki Kopernik zaprasza na spotkanie online z cyklu „O kosmosie przy kawie”.

Porozmawiamy o tym, jak powstają pulsary, na czym polega ich ekstremalność oraz jak obserwacje tych gwiazd przyczyniają się do badania kosmosu. Przygotujemy także prosty model pulsara, aby lepiej zrozumieć działanie tych fascynujących obiektów.

Pulsary, kosmiczne latarnie morskie, uchwycone przez Jocelyn Bell Burnell w 1967 roku, to nie tylko obiekty ekstremalne, ale także klucze do fundamentalnych praw kosmosu. Detekcja tych szybko rotujących gwiazd neutronowych otwiera nowe horyzonty nauki, potwierdzając istnienie fal grawitacyjnych i przynosząc zrozumienie kosmicznych zależności.

Naszą gościnią będzie dr Karolina Rożko, adiunkt w Instytucie Astronomii im. Prof. J. Gila na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

• badaniach naukowych pulsarów
  • tworzeniu modeli naukowych
  • wybranych scenariuszach lekcji z kontekstem kosmicznym (dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
  • prostych doświadczeniach do wykorzystania podczas lekcji
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów

Odpowiemy na Wasze pytania i omówimy Wasze pomysły.

Więcej informacji i formularz zapisu na stronie internetowej

Źródło ESERO-Polska: ESERO-Polska | Pomysły na kosmiczne lekcje w szkole (kopernik.org.pl)

Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2024