15. edycja konkursu Juvenes Translatores dla uczniów szkół średnich

Komisja Europejska logo

Zachęcamy do udziału w 15. edycji konkursu Juvenes Translatores dla uczniów szkół średnich w wieku 17 lat (urodzeni w 2004 r.). Konkurs odbędzie się 25 listopada 2021 r.

Co roku, w dniu konkursu, około 3 tysięcy uczniów we wszystkich państwach Unii Europejskiej tłumaczy jednostronicowy tekst z jednego z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej na inny język UE. Uczestnicy konkursu mogą wybrać dowolną parę spośród języków urzędowych UE. Tegoroczny konkurs odbędzie się pod hasłem: „Wejdźmy na dobrą drogę – ku (bardziej ekologicznej) przyszłości”.

Zawodowi tłumacze z Komisji Europejskiej ocenią prace konkursowe i wybiorą po jednym zwycięzcy z każdego kraju UE. Wiosną przyszłego roku zwycięzcy zostaną zaproszeni do Brukseli, wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami, na ceremonię rozdania nagród w siedzibie Komisji Europejskiej.

Aby wziąć udział w konkursie szkoły muszą zarejestrować się na stronie internetowej Juvenes Translatores między 2 września a 20 października 2021 r. Szkoły wybierane są losowo (liczba szkół, które mogą uczestniczyć w konkursie w każdym kraju, zależy od liczby miejsc danego kraju w Parlamencie Europejskim).

Konkurs ma na celu popularyzowanie nauki języków i inspirowanie młodych ludzi do wyboru kariery zawodowego tłumacza. Znajomość języków obcych poprawia sytuację młodych ludzi na rynku pracy, otwierając przed nimi nowe perspektywy w kraju i za granicą. Języki są podstawowym elementem dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i globalnego obywatelstwa.

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na następujących stronach:

lub też pisząc na adres e-mail: DGT-TRANSLATORES@ec.europa.eu

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2021