Nagroda „Za naprawianie świata” dla nauczycieli – otwarty nabór!

Jesteś nauczycielem lub nauczycielką i uczysz szacunku dla różnorodności i praw człowieka? Zgłoś się do Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nabór trwa do 30 września.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest nauczycielom i nauczycielom, którzy:

• uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych,
  • odgrywają ważną rolę w szkole i społeczności lokalnej,
  • realizują konkretne projekty i działania angażujące dzieci oraz młodzież,
  • ze swoimi działaniami wychodzą poza standard szkolny.

Nabór zgłoszeń trwa do 06.10.2019 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Kandydat/ka powinien/a wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy, do którego należy załączyć wszystkie wymagane dokumenty tj. dwie rekomendacje, do 5 załączników, esej na temat umieszczony w formularzu zgłoszeniowym. Wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane na platformę.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i FAQ.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczyciele/ki mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze 10 nominowanych, a spośród nich jednego laureata, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł, resztę nominowanych osób uznaje się za wyróżnionych.

Celem nagrody jest upamiętnienie Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny  światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Nagroda powstała z myślą o wspieraniu nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: tolerancją, szacunkiem wobec odmienności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali  wybrani osobiście przez Sendlerową. W gronie laureatów znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz. Ambasadorką konkursu i laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury.  Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej. Partnerami Nagrody są Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu, Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego, Fundacja SignumGmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Skład kapituły przyznającej nagrodę.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Małgorzata Leszko, malgorzata.leszko@ceo.org.pl, (22) 659-62-03, wew. 128.

Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego