Edukacja włączająca – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy

Załączona grafika prezentuje skojarzenia uczestników dotyczące edukacji włączającej

25 sierpnia 2021 r. odbyło się szkolenie online zorganizowane przez Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych (WSPE) Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE). W wydarzeniu udział wzięli Liderzy Edukacji Włączającej oraz przedstawiciele placówek doskonalenia nauczycieli z całej Polski.

Uczestników powitała Kierownik WSPE Monika Dobrowolska. Spotkanie otworzył Tomasz Madej – p.o. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, który odniósł się do procesu, jakim jest wdrażanie edukacji włączającej, jako perspektywy uczenia się i poszukiwania najskuteczniejszych rozwiązań.

Elżbieta Neroj – Radca Generalny, Departament Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), w swoim wystąpieniu zaprezentowała propozycje działań przygotowanych przez ministerstwo, które mają na celu zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów, w tym uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, oraz dostosowanie organizacji pracy szkół i placówek systemu oświaty.

W dalszej części spotkania profesor Dorota Podgórska-Jachnik omówiła uwarunkowania i podstawowe założenia edukacji włączającej oraz przedstawiła jej aktualny stan w Polsce, wykorzystując badania przeprowadzone we współpracy z ORE i MEiN, a także przybliżyła kierunki zmian i główne wyzwania na drodze do wysokiej jakości edukacji dla wszystkich. Zaprezentowała także wybrane narzędzia i techniczne rozwiązania dotyczące m.in. dostępności materiałów (filmy, teksty itd.).

Powołani w 2015 r. Liderzy Edukacji Włączającej dzielą się wiedzą i doświadczeniem w swoich środowiskach lokalnych, m.in. organizują konferencje i szkolenia, opracowują publikacje i artykuły, prowadzą sieci wsparcia i samokształcenia, a także konsultacje dla rodziców i nauczycieli oraz współpracują z organizacjami i instytucjami udzielającymi wsparcia dziecku/uczniowi i jego rodzinie.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za udział w wydarzeniu, twórcze zaangażowanie w promowanie idei edukacji włączającej i zapraszają do dalszej współpracy.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2021