Gala wręczenia Krajowych Certyfikatów Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie

Uczestnicy Gali wręczenia Krajowych Certyfikatów Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie

Podczas uroczystej dwudniowej gali w dniach 18 i 19 stycznia 2023 r. wiceminister Marzena Machałek wręczyła dyrektorom 14 przedszkoli i 33 szkół – Krajowe Certyfikaty Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie.

Wręczane przez wiceminister Marzenę Machałek certyfikaty zostały przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie rekomendacji, Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji.

Tomasz Madej – p.o Dyrektor ORE pierwszego dnia uroczystości wyraził swoje uznanie i gratulacje wyróżnionym placówkom.

Drugiego dnia  wicedyrektor ORE Marzenna Habib podziękowała laureatom tej nagrody.

To zaszczytne wyróżnienie otrzymały przedszkola i szkoły z 11 województw: lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskie, podkarpackiego,   pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że przedszkole i szkoła pracują zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie/szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Program „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” realizowany jest w Polsce od 1992 r.

Przedszkola i szkoły promujące zdrowie we współpracy z rodzicami systematycznie

i planowo tworzą środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu (dzieci, pracowników i rodziców), a także wspierają rozwój kompetencji wychowanków/uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Program ten cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.

Przystąpienie do programu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą placówki. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym z rodzicami.

Każda placówka promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności przedszkolnej/szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda placówka promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym placówkom oraz wojewódzkim i rejonowym koordynatorom, którzy wspierają przedszkola i szkoły w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia!

Tomasz Madej – p.o Dyrektor ORE

Szkoły i przedszkola z certyfikatem:

Lp.Nazwa placówkiWojewództwo
1.  Przedszkole Miejskie nr 3 im. Krasnala Hałabały w Gorzowie Wlkp.lubuskie
2.  Zespół Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wlkp.lubuskie
3.  Publiczne Przedszkole nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomskułódzkie
4.  Przedszkole Samorządowe nr 8 w Piotrkowie Trybunalskim łódzkie
5.  Przedszkole nr 10 w Skierniewicachłódzkie
6.  Szkoła Podstawowa im. Leokadii Ostrowskiej w Bobrownikachłódzkie
7.  Szkoła Podstawowa im Zofii Grzybowskiej w Straszowiełódzkie
8.  Szkoła Podstawowa nr 11 im. H. Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskimłódzkie
9.  Przedszkole Publiczne nr 28 im. Czesława Janczarskiego w Opoluopolskie