„O kosmosie przy kawie” – programowanie w sektorze kosmicznym

UWAGA! ZMIANA TERMINU:
spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie” odbędzie się 27 kwietnia (środa), godz. 18.00.

Biuro ESERO w Centrum Nauki Kopernik zaprasza 20 kwietnia, w środę, o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Uczestnicy porozmawiają o programowaniu w sektorze kosmicznym.

Spotkanie jest online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!

Programowanie to proces tworzenia programów komputerowych, które mają realizować zaprojektowane przez nas zadania. To taka rozmowa z komputerem w jego języku. Kod źródłowy piszemy w języku programowania, czyli pewnym zbiorze zasad, znaków, które określają, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie ma wykonać operacje np. obliczenia, przesłanie danych czy ruch próbnika w łaziku na Marsie.

W sektorze kosmicznym programowanie jest ważną i integralną częścią wszystkich misji: od wysłania małego satelity po lądowanie człowieka na Księżycu i przyszłych misji załogowych. Aktualnie wszystkie projekty i misje kosmiczne wymagają szeregu procedur oraz aplikacji i programów komputerowych, współpracujących ze sobą na różnych poziomach, np.

• współpracy podzespołów w jednej misji kosmicznej
  • komunikacji i przesyłania danych
  • aktywnej komunikacji między Centrum Kontroli Misji a satelitą
  • autonomicznych mechanizmów w satelicie np. lądowanie, rozłożenie lustra
  • zapisu i analizy danych

Programowanie w sektorze kosmicznym to także pomysł na zaplanowanie kariery na przyszłość. Sektor kosmiczny prężnie się rozwija. Duże agencje, jak ESA czy NASA, ciągle szukają programistów i programistek do obecnych i planowanych misji. ESA stworzyła spis zasobów oprogramowania typu ‘open source’ dla aplikacji kosmicznych (link). Na liście znalazło się wiele bibliotek i kodów źródłowych w języku Python.

Także w Polsce, w branży kosmicznej, działa już ponad 300 podmiotów, w których etaty związane z programowaniem są na wyciągnięcie ręki. Polskie uczelnie wyższe oferują bardzo wysokiej jakości edukację z zakresu IT i warto zachęcać do niej młodzież.

Podczas spotkania „O kosmosie przy kawie” uczestnicy poznają podstawy popularnego języka Python. To język programowania wysokiego poziomu, z rozbudowanym pakietem bibliotek standardowych. Jego ideą przewodnią jest czytelność oraz klarowność kodu źródłowego, a składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością. Znajduje się w pierwszej trójce najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Gromadzi wokół siebie społeczność chętnie dzielącą się wiedzą.

Tak, jak Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO w Koperniku, gdy proponuje nauczycielom i uczniom udział w kosmicznych konkursach i wyzwaniach.

Europejskie Wyzwanie Astro Pi to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi, koordynowany przez nas w Koperniku. Stwarza niesamowitą okazję do prowadzenia projektu naukowego w kosmosie, a konkretnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyzwanie Astro Pi to idealna okazja sprawdzenia się w roli programisty i programistki, pracujących z nowoczesnymi technologiami kosmicznymi. Zadaniem jest napisanie programu komputerowego w języku Python, działającego na komputerach Raspberry Pi, w celu przeprowadzenia badań naukowych w warunkach mikrograwitacji.

Konkurs CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez zespoły uczniowskie oraz przeprowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej. Aby sondy mogły przeprowadzać badania i eksperymenty podczas lotu rakietą oraz w trakcie opadania na spadochronie, muszą zostać zaprogramowane. Zespoły, pracując nad oprogramowaniem, często decydują się na użycie języka Python.

Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o:

• programowaniu w sektorze kosmicznym
  • wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w których ESERO wprowadza programowanie w kontekście kosmicznym:
    • na poziomie szkół ponadpodstawowych
    • na poziomie szkół podstawowych
  • mini warsztaty z programowania w języku Python – zakres podstawowy
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek/ów

Na spotkanie warto przygotować:

• dobre połączenie internetowe
  • przyłączenie myszy komputerowej
  • dodatkowy monitor (jeśli masz)