Wydział Resocjalizacji i Socjoterapii – zadania

Do zakresu działania Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii (WRS) należy w szczególności:

1. Wspieranie placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie wynikającym z kierunków polityki oświatowej państwa oraz wprowadzanych zmian w systemie oświaty w obszarze resocjalizacji i socjoterapii.
  2. Wspieranie placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych oraz nauczycieli-doradców metodycznych w organizowaniu i prowadzeniu wspomagania szkół i placówek w obszarze resocjalizacji i socjoterapii.
  3. Wspieranie placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych oraz nauczycieli-doradców metodycznych w organizowaniu i prowadzeniu sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych, specjalistów oraz dyrektorów szkół i placówek w obszarze resocjalizacji i socjoterapii.
  4. Wspieranie szkół i placówek w zakresie realizacji ich zadań w obszarze resocjalizacji i socjoterapii, w tym:
    1. Opracowywanie i publikacja materiałów informacyjnych i metodycznych.
    2. Przygotowywanie ogólnokrajowych programów wspierających szkoły i placówki oraz podejmowanie działań w celu ich realizacji.
  5. Zarządzanie i obsługa centralnego systemu wskazywania miejsc dla nieletnich (w ramach prowadzonego systemu teleinformatycznego) w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych.
  6. Administrowanie bazami danych dotyczącymi młodzieżowych ośrodków wychowawczych i nieletnich, posiadających postanowienie sądu o zastosowaniu środka wychowawczego.
  7. Opracowywanie analiz i raportów związanych z pobytem młodzieży w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w tym dotyczących stopnia wykorzystania oraz zapotrzebowania na miejsca w tych ośrodkach.
  8. Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego oraz kuratoriami oświaty w zakresie obejmującym zabezpieczenie miejsc dla nieletnich w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
  9. Podejmowanie inicjatyw służących współpracy i koordynacji działań różnych środowisk, instytucji i organizacji działających na rzecz wspierania dziecka i rodziców,
  10. Promowanie działalności nowatorskiej w zakresie resocjalizacji i socjoterapii.
  11. Wsparcie eksperckie w zakresie produktów powstających w ramach projektów konkursowych realizowanych w Priorytecie III PO KL w obszarze resocjalizacji i socjoterapii.
  12. Wydawanie opinii o produktach powstających w ramach projektów innowacyjnych realizowanych w Priorytecie III PO KL, w obszarze resocjalizacji i socjoterapii.
  13. Współpraca merytoryczna w obszarze resocjalizacji i socjoterapii, z zespołami realizującymi projekty systemowe w ramach Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007−2013.
Kierownik Wydziału
Maria Depta

Katarzyna Giemza

Teresa Kaniowska

Marta Paluch

Korespondencję prosimy kierować na adresy e-mail:
Lokalizacja Wydziału: ul. Polna 46a w Warszawie.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019

Idź do góry