DELFORT

Ogólnopolski Projekt Doskonalenia Nauczycieli Języka Niemieckiego

Sieć Ekspertów Programu DELFORT

Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Goethego w Warszawie zapraszają do udziału w szkoleniach doskonalących dla nauczycieli języka niemieckiego w całym kraju.

Tematy szkoleń w roku 2017/2018

1. Pozwól uczniom odkrywać świat po niemiecku. Elementy CLIL na lekcji języka niemieckiego.
  2. Posłuchaj! Podcasty na lekcji niemieckiego
  3. Niemiecki po niemiecku. Wskazówki, sposoby, metody na drodze do jednojęzyczności.

Liderzy i regiony

14. województwo zachodniopomorskie
    lider: Dominika Teresa Pfeif
    mumiki@interia.pl

Projekt DELFORT powstał w roku 2001 i jest realizowany we współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji (do roku 2010 Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) oraz Goethe -Institut w Warszawie i Krakowie.
Głównymi celami projektu są:

1. Wspieranie rozwoju ogólnopolskiego systemu doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego,
  2. Wzrost kompetencji merytorycznych edukatorów, doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów języka niemieckiego,
  3. Utworzenie sieci profesjonalnej współpracy liderów i edukatorów języka niemieckiego w regionalnych grupach projektowych,
  4. Efektywne podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego w szkole każdego typu.

ORE oraz Goethe – Institut ściśle współpracują przy ustalaniu ostatecznego kształtu projektu na dany rok, wspólnie go wdrażają, monitorują oraz ewaluują. Od roku 2001 projekt realizowano w różnych formach, obecnie tematyka realizowanych szkoleń obejmuje następujące obszary:

1. Reforma oświatowa a język niemiecki,
  2. Multimedia w nauczaniu języka niemieckiego,
  3. Wczesnoszkolne nauczanie języka niemieckiego,
  4. Nauczanie dwujęzyczne,
  5. Wymiar europejski w nauczaniu języka niemieckiego,
  6. Specyfika nauczania języka niemieckiego w różnego typu szkołach,
  7. Doskonalenie nauczycieli języka niemieckiego z NKJO oraz PWSZ,
  8. Staże zagraniczne.

Projekt DELFORT składa się z dwóch komponentów: części centralnej oraz regionalnej.

Projekt DELFORT centralny obejmuje seminaria doskonalące dla nauczycieli, edukatorów oraz multiplikatorów z całego kraju. Seminaria odbywają się w Krakowie, Lublinie oraz w Sulejówku pod Warszawą w Ośrodku Szkoleniowym ORE. Przekazywana na nich wiedza jest multiplikowana podczas seminariów realizowanych w ramach projektu DELFORT regionalny. W ramach DELFORTU centralnego odbywa się co roku ok. 25 do 30 seminariów doskonalących. Do chwili obecnej uczestniczyło w nich przeszło 6000 nauczycieli.

W ramach DELFORTu regionalnego powstała sieć regionalnych multiplikatorów po jednym w każdym z dziewięciu regionów: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelsko-podkarpackim, małopolsko-śląskim, łódzkim i świętokrzyskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. W ramach projektu w każdym z regionów odbywa się co roku po kilka seminariów dla nauczycieli i doradców języka niemieckiego. Wszystkie seminaria prowadzone są przez teacher trainerów i multiplikatorów w języku niemieckim i są bardzo wysoko oceniane przez uczestników. W sumie od początku istnienia DELFORTU regionalnego przeszkolono w regionach ponad 5000 osób.

Projekt DELFORT jest finansowany przez ORE, dawniej przez. CODN, ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz przez Goethe – Institut ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

W roku 2002 program otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej EUOROPEAN LABEL za nowatorskie rozwiązania w zakresie nauczania języków obcych.

Idź do góry
Ośrodek Rozwoju Edukacji