DELFORT

Program DELFORT 1 grudnia 2021 roku obchodził dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji odbyła się konferencja w formie zdalnej – Jubileusz dwudziestolecia programu DELFORT, na której, miedzy innymi, ogłoszono wyniki konkursu DELFORT w akcji.

Konkurs rozpisano dla czynnych zawodowo i pracujących w systemie edukacji nauczycieli języka niemieckiego II i III etapu edukacyjnego, nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych zajmujących się językiem niemieckim oraz aktywnie korzystających  z naszej oferty szkoleniowej.

Filmy, które powstały jako efekt pracy uczniów i nauczycieli (doskonalących się w ramach programu DELFORT).

Program DELFORT to ogólnopolski program doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego, który powstał w roku 2001 i jest realizowany we współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji (do roku 2010 Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) oraz Goethe-Institut w Warszawie i w Krakowie. W tym roku  planowana jest jubileuszowa konferencja z okazji dwudziestolecia programu. Wkrótce zamieścimy więcej informacji.

Głównymi celami programu są:

1. wspieranie rozwoju ogólnopolskiego systemu doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego
  2. wzrost kompetencji merytorycznych edukatorów, doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów języka niemieckiego
  3. utworzenie sieci profesjonalnej współpracy liderów i edukatorów języka niemieckiego w regionalnych grupach projektowych
  4. efektywne podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego w szkole każdego typu.

ORE oraz Goethe-Institut ściśle współpracują przy ustalaniu ostatecznego kształtu projektu na dany rok, wspólnie go wdrażają, monitorują oraz ewaluują.

Program DELFORT składa się z dwóch komponentów: części centralnej oraz regionalnej.

DELFORT centralny obejmuje seminaria doskonalące dla nauczycieli, edukatorów oraz multiplikatorów z całego kraju. Seminaria odbywają się w Krakowie, Lublinie oraz w Sulejówku pod Warszawą w Ośrodku Szkoleniowym ORE. Przekazywana na nich wiedza jest multiplikowana podczas seminariów realizowanych w ramach projektu DELFORT regionalny. W ramach DELFORTU centralnego odbywa się co roku ok. 25 do 30 seminariów doskonalących. Każdego roku w szkoleniach bierze udział około tysiąca nauczycieli.

W ramach DELFORTu regionalnego powstała sieć regionalnych multiplikatorów po jednym w każdym z dziewięciu regionów: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelsko-podkarpackim, małopolsko-śląskim, łódzkim i świętokrzyskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. W ramach programu w każdym z regionów odbywa się co roku po kilka seminariów dla nauczycieli i doradców języka niemieckiego. Wszystkie seminaria prowadzone są przez trenerów  i multiplikatorów w języku niemieckim i są bardzo wysoko oceniane przez uczestników:

LIDERZY PROGRAMU DELFORT

Lp.Imię i NazwiskoRegionKontakt
1.Małgorzata Fojeckalubuskifojecka.m@op.pl
2.Aneta Gładysmazowieckiagladys712@gmail.com
3.Adam Grodekłódzkigro78@wp.pl
tel. 600 653 103
4.Ksenia Herbst-Buchwaldwielkopolski, kujawsko-pomorskixeniaherbst@gmail.com
5.Małgorzata Kupisopolski, dolnośląskigosiakupis@wp.pl
6.Krystyna Łuniewskapodlaskikrystynaluniewska85@gmail.com
7.Aleksandra Łyp-Bieleckaśląski, dolnośląskiabalb@o2.pl
8.Iwona Machowiczlubelskiiwonamachowicz@wp.pl
9.Dorota Niewiadomskapomorski, zachodniopomorskidelfort.pom.gi@gmail.com
10.Agnieszka Siutapodkarpackiagas@autograf.pl
11.Jolanta Bilska-Siulimaświętokrzyskisamba7@hotmail.de
12.Aneta Rylska-Juruśmałopolskiarjbreslau@op.pl
13.Bartosz  Czerwińskiwarmińsko-mazurskibartosz.czerwinski@icloud.com

Wiosną 2020 roku szkolenia stacjonarne zostały zawieszone. Zainteresowani doskonaleniem specjaliści spotykali się online – na webinariach o zróżnicowanej tematyce.

W tym roku szkolnym, 2021/2022, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Goethego w Warszawie serdecznie zapraszają do udziału w szkoleniach doskonalących zarówno w formie stacjonarnej jak i online.

Szkolenia programu DELFORT

lp.NazwaProwadzącyFormaAdresatTermin
17:30 –19:00
2.Zrównoważony rozwój i ekologia – czyli ile CLIL-u na lekcji języka niemieckiego?, cz. IMałgorzata Kupis-WielgusonlineCzynni zawodowo i pracujący  w systemie edukacji nauczyciele języka niemieckiego II i III etapu edukacyjnego oraz nauczyciele konsultanci i doradcy metodyczni  zajmujący się językiem niemieckim21.09.2021 (wtorek)