DELFORT

Szkolenia online – webinaria w ramach programu DELFORT

Regionalne szkolenia stacjonarne zostały zawieszone, ale wspólnie z Goethe Institut, chcielibyśmy zaprosić na spotkania online – webinaria, których tematyka jest bardzo zróżnicowana. Pojawiają się również nowe zagadnienia dotyczące nauczania języka niemieckiego zdalnie.

Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie ORE i rejestracji na webinaria na stronie szkolenia.ore.edu.pl

Czerwcowe webinaria w ramach Delfortu

Anna Susek
specjalistka ds. języków romańskich

Wydział Rozwoju Kompetencji Kluczowych
Zespół Kompetencji Językowych i Wiedzy o Kulturze

Ogólnopolski Projekt Doskonalenia Nauczycieli Języka Niemieckiego

Sieć Ekspertów Programu DELFORT

Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Goethego w Warszawie zapraszają do udziału w szkoleniach doskonalących dla nauczycieli języka niemieckiego w całym kraju.

Liderzy i regiony

waldkamm@interia.pl
  12. Agnieszka Krajewska
    tel.: 600 715 052

Projekt DELFORT powstał w roku 2001 i jest realizowany we współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji (do roku 2010 Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) oraz Goethe -Institut w Warszawie i Krakowie.
Głównymi celami projektu są:

1. Wspieranie rozwoju ogólnopolskiego systemu doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego,
  2. Wzrost kompetencji merytorycznych edukatorów, doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów języka niemieckiego,
  3. Utworzenie sieci profesjonalnej współpracy liderów i edukatorów języka niemieckiego w regionalnych grupach projektowych,
  4. Efektywne podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego w szkole każdego typu.

ORE oraz Goethe – Institut ściśle współpracują przy ustalaniu ostatecznego kształtu projektu na dany rok, wspólnie go wdrażają, monitorują oraz ewaluują.

Od roku 2001 projekt realizowano w różnych formach, obecnie tematyka realizowanych szkoleń obejmuje następujące obszary:

1. Elementy CLIL na lekcji języka niemieckiego
  2. Uczenie się przez współdziałanie.
  3. Fonetyka na lekcjach języka niemieckiego
  4. Realioznawstwo na lekcjach języka niemieckiego.
  5. Skuteczne strategie w uczeniu się i nauczaniu języka niemieckiego
  6. Uatrakcyjnienie pracy z podręcznikiem.
  7. Niemiecki po niemiecku. Wskazówki, sposoby, metody na drodze do jednojęzyczności
  8. Podcasty na lekcji niemieckiego.

Projekt DELFORT składa się z dwóch komponentów: części centralnej oraz regionalnej.

Projekt DELFORT centralny obejmuje seminaria doskonalące dla nauczycieli, edukatorów oraz multiplikatorów z całego kraju. Seminaria odbywają się w Krakowie, Lublinie oraz w Sulejówku pod Warszawą w Ośrodku Szkoleniowym ORE. Przekazywana na nich wiedza jest multiplikowana podczas seminariów realizowanych w ramach projektu DELFORT regionalny. W ramach DELFORTU centralnego odbywa się co roku ok. 25 do 30 seminariów doskonalących. Do chwili obecnej uczestniczyło w nich przeszło 6000 nauczycieli.

W ramach DELFORTu regionalnego powstała sieć regionalnych multiplikatorów po jednym w każdym z dziewięciu regionów: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelsko-podkarpackim, małopolsko-śląskim, łódzkim i świętokrzyskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. W ramach projektu w każdym z regionów odbywa się co roku po kilka seminariów dla nauczycieli i doradców języka niemieckiego. Wszystkie seminaria prowadzone są przez teacher trainerów i multiplikatorów w języku niemieckim i są bardzo wysoko oceniane przez uczestników. W sumie od początku istnienia DELFORTU regionalnego przeszkolono w regionach ponad 5000 osób.

Projekt DELFORT jest finansowany przez ORE, dawniej przez. CODN, ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz przez Goethe – Institut ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

W roku 2002 program otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej EUOROPEAN LABEL za nowatorskie rozwiązania w zakresie nauczania języków obcych.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2020