OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI

Logo ORE"
Godło Rzeczpospolitej Polskiej
baner Kompetencje społeczne
05 kwietnia 2017
  • „Październik 1956”. Wykorzystanie filmu i wystawy o tematyce historycznej w edukacji
    Realizacja: 9–11.12.2016, CS ORE w Sulejówku

Podczas szkolenia została ukazana geneza procesu tworzenia się procesów społecznych i politycznych prowadzących do Polskiego Października. Przedstawiono je w aspekcie krajowym i międzynarodowym, ukazano jego skutki (m.in. zwiększenie wolności słowa i swobód obywatelskich, destalinizacja, uwolnienie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, wstrzymanie kolektywizacji rolnictwa, zmiany na szczytach władzy, rozłam w PAX–ie i powstanie Klubów Inteligencji Katolickiej, a także zwolnienia więźniów politycznych i ich rehabilitacja, desowietyzacja LWP – wyjazd oficerów sowieckich z marszałkiem Konstantym Rokossowskim do ZSRR) oraz proces odchodzenia od zdobyczy Polskiego Października.

Czytaj więcejo: Szkolenia w zakresie edukacji historycznej i wychowania do wartości w roku szkolnym 2016/2017

14 marca 2017

„Jak uczyć o historii Zagłady” to polsko-francuskie seminarium zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Memorial de La Shoah w Paryżu, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Odbywało się w Warszawie w dniach 12–17 lutego 2017 r. Uroczystego otwarcia dokonali dr Beata Jancarz-Łanczkowska – wicedyrektor ORE oraz Bruno Bayer – dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Memorial de la Shoah.

Czytaj więcejo: „Jak uczyć o historii Zagłady”, czyli polsko-francuskie seminarium dla nauczycieli

06 marca 2017

W dniach 18–20 lutego 2017 r. odbyło się szkolenie nauczycieli w ramach kolejnej, 14. edycji projektu „Pamięć dla Przyszłości”, pod hasłem Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce – o losach Archiwum Ringelbluma w 70. rocznicę działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma”.

Czytaj więcejo: Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce

27 lutego 2017
Uczestnicy seminarium

Historia Żydów, przyczyny i przebieg Zagłady, kultura i historia współczesnego Izraela to główne tematy 30. seminarium dla nauczycieli z województwa wielkopolskiego. Spotkanie odbyło się w dniach 5–13.02.2017 r. w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu.

Czytaj więcejo: 30. seminarium dla nauczycieli w Instytucie Yad Vashem

24 lutego 2017

Pod koniec lutego rozpocznie się rekrutacja do tegorocznej XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Już dziś serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur. Organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu. Współorganizatorami wydarzenia są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej


Nowości wydawnicze ORE

Pobierz z Biblioteki Cyfrowej ORE