O??RODEK ROZWOJU EDUKACJI

Logo ORE"
Godło Rzeczpospolitej Polskiej

baner Wydzialu upowszechniania zasobów

 

Grafika: Portret Oskara Kolberga
Rok 2014 w kulturze polskiej upłynął pod znakiem obchodów, ustanowionego uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskie i obchodzonego pod auspicjami UNESCO, Roku Kolberga. Zapraszamy do korzystania z zamieszczonych poniżej materiałów, które są świadectwem aktywności podejmowanych przez różne instytucje kultury. zasoby te są dostępne dla nauczycieli zainteresowanych postacią Oskara Kolberga i różnymi aspektami twórczości tego kompozytora, folklorysty i etnografa.

Przewodnik śladami Oskara Kolberga 

Multimedialny przewodnik po miejscach i regionach związanych z życiem i dziełem Oskara Kolberga. Jest nie tylko opowieścią o biografii Kolberga, umożliwiającą prześledzenie jego licznych wędrówek, lecz także zawiera atrakcyjnie przekazaną wiedzę o kulturze opisywanych przez niego regionów, o związanych z nimi zwyczajach, ikonografii i muzyce. Podróży śladami Oskara Kolberga towarzyszą nagrania muzyków ludowych z kolekcji Muzyka źródeł Polskiego Radia i Instytutu Muzyki i tańca oraz instytutu Sztuki PAN. Aplikację w języku polskim można bezpłatnie pobrać w wersji na platformę Android i iOS (iPhone).

Wystawa „Oskar Kolberg 1814–1899. Kompozytor. Folklorysta. Etnograf”

Wystawa dostępna w internetowej wersji w języku polskim i angielskim prezentuje poszczególne etapy życia oraz najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Do stworzenia wystawy zostały wykorzystane materiały rzadko eksponowane ze względów konserwatorskich, pozostające w zasobach archiwalnych i muzealnych, nieudostępniane czytelnikom i zwiedzającym w postaci oryginałów.

Wystawa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”

Wystawę, która pokazuje postać i działalność muzyczną oraz naukową Oskara Kolberga w kontekście jego przyjaźni z Fryderykiem Chopinem, można oglądać na specjalnie przygotowanej stronie oraz w dwóch wersjach offline – do pobrania w formie plików PDF oraz elektronicznej prezentacji wzbogaconej o nagrania dźwiękowe. Dostępna jest również audiodeskrypcja wystawy do odsłuchania z plików mp3.

Wystawa „Takiem tęgo dudlił że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina”

Wystawa poświęcona instrumentom ludowym pierwszej połowy XIX w., z którymi zetknął się młody Fryderyk Chopin w trakcie swych podróży po Polsce dostępna jest w formie elektronicznej oraz w formie audiodeskrypcji.

Portal Polskie ludowe instrumenty muzyczne 

Stworzone przez Instytut Muzyki i Tańca pierwsze w Polsce wirtualne muzeum ludowych instrumentów muzycznych. Baza zawiera niemal 250 unikalnych obiektów najważniejszych kolekcji muzealnych w Polsce wraz ze szczegółowymi opisami, ścieżkami dźwiękowymi, materiałami wideo i blisko tysiącem wysokiej jakości zdjęć, w tym prezentacje w technice 360 stopni. Portal ma dwie wersje językowe i skierowany jest zarówno do specjalistów, jak i szerokiego grona odbiorców.

Portal Polski taniec tradycyjny 

Pierwsza odsłona edukacyjnego portalu Instytutu Muzyki i Tańca, poświęconego tańcowi we wszelkich jego gatunkach. Portal ma charakter popularnonaukowy. Podstawową formą prezentacji tańców tradycyjnych na portalu są materiały filmowe udostępnione przez archiwa instytucji państwowych oraz osoby prywatne. Obok materiałów audiowizualnych na stronie zamieszczone są zdjęcia, ryciny oraz materiały instruktażowe pomocne w nauce tańców.

Strona internetowa o Oskarze Kolbergu

Nowa, dwujęzyczna strona Instytutu im. Oskara Kolberga, powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, stanowi kompendium wiedzy o życiu i twórczości Oskara Kolberga. Na stronie zamieszczone są również nuty i nagrania utworów fortepianowych, pieśni i oper.

Kolekcja „Oskar Kolberg” Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona

W ramach przygotowanej w Roku Kolberga kolekcji Biblioteki Narodowej zdigitalizowano 164 obiekty, w tym najważniejszą pracę wielkiego etnografa: wielotomową monografię Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce oraz wydane dotychczas tomy monumentalne Dzieł wszystkich.

Zaktualizowano: 18 marca 2016


Nowości wydawnicze ORE

Pobierz z Biblioteki Cyfrowej ORE