baner Wychowanie i profilaktyka

W dniu 7 lipca br. o godz. 9.00 w Hotelu Intercontinental, ul. Emilii Plater 49, w Warszawie odbędzie się konferencja European Action on Drugs (Europejska Kampania w sprawie Narkotyków).

European Action on Drugs (EAD) to kampania Komisji Europejskiej, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa na rzecz podniesienia świadomości dotyczącej problemu narkotykowego. Również Polska, z racji objęcia w lipcu Prezydencji w Radzie UE, uznała to zagadnienie za jeden z priorytetów.

Coroczna konferencja European Action on Drugs odbywała się dotychczas w Brukseli. W tym roku, w związku z przejęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie UE, konferencja odbędzie się w Warszawie. Będzie to spotkanie obecnych i nowych sygnatariuszy: organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, firm, instytucji, a także indywidualnych osób z całej Europy, które wspólnie podejmują działania na rzecz zapobiegania i leczenia narkomanii.

Tematem tegorocznych obrad będzie problematyka nowych rodzajów narkotyków i tzw. „dopalaczy”, których ekspansję na światowym rynku obserwujemy od kilku lat. W krajach Europy Zachodniej wciąż notuje się ich rosnącą popularność. W Polsce obecność „dopalaczy” odnotowano po raz pierwszy w badaniach CBOS przeprowadzonych w grudniu 2008 roku wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do ich używania przyznało się 2,5 % młodzieży.
Z tym nowym niebezpiecznym zjawiskiem próbują się mierzyć wszystkie kraje europejskie. W Polsce dokonywane są stałe zmiany regulacji prawnych wprowadzających substancje używane w „dopalaczach” na listę substancji kontrolowanych. Resort edukacji prowadzi działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli, w których uczestniczy również Ośrodek Rozwoju Edukacji. W 2011 r., na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, ORE przygotowało m.in. ofertę działań profilaktycznych adresowanych do dyrektorów szkół, kadry pedagogicznej, rodziców, uczniów oraz organów prowadzących, zawierającą propozycje działań w zakresie profilaktyki narkomanii, w tym używania przez młodzież nowych narkotyków, tzw. dopalaczy (materiał do pobrania w zakładce Wychowanie i profilaktyka).

Konferencja będzie okazją do aktualizacji wiedzy o zmieniającym się rynku narkotykowym oraz do wymiany doświadczeń i poznania nowych rozwiązań z zakresu profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych.

Więcej informacji o kampanii EAD można znaleźć na stronie

Kontakt do organizatora konferencji:

Emilia Sabała, e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel. 22 867 23 26

Nowości wydawnicze ORE

Pobierz z Biblioteki Cyfrowej ORE