baner Kompetencje społeczne
18 lipca 2017

14 lipca gościliśmy w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie 18-osobową delegację austriackich nauczycieli szkół średnich, zajmujących się w swojej pracy z uczniami tematyką żydowską, Holokaustem i zagadnieniami związanymi z II wojną światową. Wizyta została przygotowana we współpracy z Ambasadą RP w Austrii i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej

30 czerwca 2017

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie przygotowuje nabór uczestników październikowego seminarium w Światowym Centrum Pamięci o Holokauście w Instytucie Yad Vashem (Izrael). Dokładny termin seminarium podamy wkrótce, otwierając jednocześnie rekrutację w serwisie www.szkolenia.ore.edu.pl.

Czytaj więcejo: Nabór uczestników międzynarodowego seminarium szkoleniowego w Yad Vashem

07 czerwca 2017

W dniach 24–26 maja 2017 r. w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku odbyło się szkolenie „Państwowotwórcza rola Kościoła katolickiego w Polsce na przestrzeni dziejów. Wykorzystanie materiałów audiowizualnych w edukacji historycznej” zorganizowane przez Zespół Edukacji Historycznej i Wychowania do Wartości.

Czytaj więcejo: „Państwowotwórcza rola Kościoła katolickiego w Polsce na przestrzeni dziejów” – po szkoleniu

05 kwietnia 2017
  • „Październik 1956”. Wykorzystanie filmu i wystawy o tematyce historycznej w edukacji
    Realizacja: 9–11.12.2016, CS ORE w Sulejówku

Podczas szkolenia została ukazana geneza procesu tworzenia się procesów społecznych i politycznych prowadzących do Polskiego Października. Przedstawiono je w aspekcie krajowym i międzynarodowym, ukazano jego skutki (m.in. zwiększenie wolności słowa i swobód obywatelskich, destalinizacja, uwolnienie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, wstrzymanie kolektywizacji rolnictwa, zmiany na szczytach władzy, rozłam w PAX–ie i powstanie Klubów Inteligencji Katolickiej, a także zwolnienia więźniów politycznych i ich rehabilitacja, desowietyzacja LWP – wyjazd oficerów sowieckich z marszałkiem Konstantym Rokossowskim do ZSRR) oraz proces odchodzenia od zdobyczy Polskiego Października.

Czytaj więcejo: Szkolenia w zakresie edukacji historycznej i wychowania do wartości w roku szkolnym 2016/2017

14 marca 2017

„Jak uczyć o historii Zagłady” to polsko-francuskie seminarium zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Memorial de La Shoah w Paryżu, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Odbywało się w Warszawie w dniach 12–17 lutego 2017 r. Uroczystego otwarcia dokonali dr Beata Jancarz-Łanczkowska – wicedyrektor ORE oraz Bruno Bayer – dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Memorial de la Shoah.

Czytaj więcejo: „Jak uczyć o historii Zagłady”, czyli polsko-francuskie seminarium dla nauczycieli


Nowości wydawnicze ORE

Pobierz z Biblioteki Cyfrowej ORE