Uroczystość wręczenia Krajowych Certyfikatów Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie

Podczas uroczystej gali w dniu 15 grudnia 2023 r. przedstawiciele z 19 przedszkoli i 20 szkół – odebrali Krajowe Certyfikaty Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie.

Uroczystość otworzył Tomasz Madej, p.o Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W swoim wystąpieniu przywitał uczestników i zaproszonych gości:

• Katarzynę Lubnauer – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji;
  • Wawrzyńca Rocha Kowalskiego – zastępcę Dyrektora w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej MEiN;
  • Barbarę Woynarowską – Przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”;
  • Sławomira Żebrowskiego – Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu;
  • dyrektorów przedszkoli i szkół oraz wojewódzkich, rejonowych, przedszkolnych i szkolnych koordynatorów Programu Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer pogratulowała laureatom otrzymania wyróżnienia. Zwróciła również uwagę, że zdrowe nawyki, które można wykształcić u dzieci oraz działania w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej są bardzo istotne dla rozwoju zdrowego społeczeństwa.

Profesor Barbara Woynarowska podziękowała wszystkim za realizację programu Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie. Podkreśliła, że jest to najdłużej działający program w Polsce  ­̶  już 32 lata.

Krajowy Koordynator programu Valentina Todorovska-Sokołowska pogratulowała placówkom za ich pracę na rzecz zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich członków społeczności przedszkolnej i szkolnej.

Wicedyrektor ORE Marzenna Habib odczytała listę placówek, którym Krajowe Certyfikaty wręczali Wawrzyniec Roch Kowalski  ̶  Zastępca Dyrektora w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej  MEiN oraz Tomasz Madej – p.o Dyrektor ORE.

To zaszczytne wyróżnienie otrzymały przedszkola i szkoły z 10 województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Przyznanie Krajowego Certyfikatu jest potwierdzeniem, że przedszkole i szkoła pracują zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie/szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Program „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” realizowany jest w Polsce od 1992 r.

Przedszkola i szkoły promujące zdrowie we współpracy z rodzicami systematycznie i planowo tworzą środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu (dzieci, pracowników i rodziców), a także wspierają rozwój kompetencji wychowanków/uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Program ten cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.

Przystąpienie do programu „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą placówki. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym z rodzicami.

Każda placówka promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności przedszkolnej/szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda placówka promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym placówkom oraz wojewódzkim i rejonowym koordynatorom, którzy wspierają przedszkola i szkoły w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia!

LP.Nazwa placówkiWojewództwo
1.Publiczny Punkt Przedszkolny „Zaczarowana Kraina” i Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgierskukujawsko-pomorskie
2.Miejskie Przedszkole nr 44 w Zespole Edukacyjnym nr 8 w Zielonej Górze
lubuskie