Beatyfikacja Rodziny Ulmów – 10 września 2023 r.

10 września 2023 r. we wsi  Markowa na Podkarpaciu odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów, w których uczestniczyło ok. 32 tys. wiernych.

Dostojnych Gości, w tym Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, oraz wszystkich zgromadzonych, powitał abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Wśród zaproszonych Gości – z uwagi na realizację projektu edukacyjnego we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – obecni byli przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie: Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich ORE, Robert Zawadzki, pracownik Wydziału Upowszechniania Zasobów ORE, Artur Wyroślak, pracownik Wydziału Upowszechniania Zasobów ORE.

Formułę beatyfikacyjną, z mandatu papieża Franciszka, odczytał kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, po czym nastąpiło odsłonięcie obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, autorstwa artysty malarza Olega Czyżowskiego, przedstawiającego Józefa i Wiktorię z Ich sześciorgiem dzieci.

Kolejnym punktem uroczystości była procesja z relikwiami Rodziny Ulmów do prezbiterium. Po procesji kardynał Marcello Semeraro wygłosił homilię nawiązującą w treści do ofiary własnego życia oraz wielkości misji, jaką jest małżeństwo.

W trakcie Mszy Świętej beatyfikacyjnej transmitowano z Watykanu modlitwę Anioł Pański prowadzoną przez Papieża Franciszka. Po zakończeniu modlitwy Papież odniósł się do postawy polskiej Rodziny Ulmów jako wzoru do naśladowania i czynienia dobra w służbie potrzebującym.

Na zakończenie uroczystości z przemówieniem wystąpił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który m.in. podziękował za „przekazaną prawdę historyczną o tamtych czasach oraz losach Polaków i Żydów na tej ziemi pod okupacją niemiecką…”.

Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką
od lewej abp Adam Szal, metropolita przemyski, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Stanisław Dziwisz
dsłonięcie obrazu Rodziny Ulmów autorstwa artysty malarza Olega Czyżowskiego
Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką oraz przedstawiciele rządu polskiego na czele z Mateuszem Morawieckim prezesem Rady Ministrów