Zakończyło się pierwsze szkolenie poświęcone historii Kościoła Katolickiego i katolicyzmu społecznego w Polsce

Szkolenie „Historia Kościoła Katolickiego i katolicyzmu społecznego w Polsce – cz. 1”.
Szkolenie "Historia Kościoła Katolickiego i katolicyzmu społecznego w Polsce - cz. 1".

W dniach 19-20 listopada odbyło się pierwsze ze szkoleń poświęconych historii Kościoła Katolickiego i katolicyzmu społecznego w Polsce, dedykowanych nauczycielom historii. Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich ORE organizuje je we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Dwudniowe spotkanie zostało poświęcone przede wszystkim historii XIX i 1 poł. XX w. Poruszono takie tematy jak geografia historyczna Kościoła w Polsce, znaczenie Kościoła dla narodu polskiego w XIX w. oraz jego wpływ na polską tożsamość. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Anna Waluś (Studium Dominicanum), prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski/Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), oraz Marcelina Koprowska, autorka książki Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej części kursu, poświęconej historii 2 poł. XX w.. W programie:

• Rola Kościoła na z ziemiach polskich w czasie II wojnie światowej (prof. dr hab. Jan Żaryn, UKSW/IDMN)
  • Kościół katolicki wobec holokaustu (Marcelina Koprowska, MPW)
  • Relacje Kościół – państwo po II wojnie światowej (dr hab. Rafał Łatka, UKSW/IPN/IDMN)
  • Recepcja soboru w Polsce (dr hab. Michał Gierycz, UKSW)
  • Słowiański papież: Karol Wojtyła – Jan Paweł II (Marcelina Koprowska, MPW)
  • Kościół a „Solidarność” – „Solidarność” a Kościół (Marcelina Koprowska, MPW)

Szkolenie ma formę webinarium, które spotyka się w dniach 29 XI oraz 6 i 13 XII 2022 (w godz. 18.00-20.15). Zapisy trwają do 25 listopada.

Elektroniczny formularz zapisu na szkolenie

Ewentualne pytania prosimy kierować do koordynatorów projektu:

Michał Gniadek-Zieliński (ORE) – michal.gniadek-zielinski@ore.edu.pl

Agnieszka Bejnar-Bejnarowicz (IDMN) – agnieszka.bejnarowicz@idmn.pl

Szkolenie "Historia Kościoła Katolickiego i katolicyzmu społecznego w Polsce - cz. 1".
Artur Kolęda podczas wykładu o roli Kościoła w obronie polskiej tożsamości narodowej w XIX w.
Prof. Paweł Skibiński opowiada o roli Kościoła w życiu publicznym II RP.
Prof. Monika Waluś opowiada o znaczeniu Kościoła w polskim życiu publicznym pod zaborami.
Marcelina Koprowska podczas wykładu o religijności podczas Powstania Warszawskiego.
Ks. Tomasz Trzaska podczas wykładu o geografii historycznej polskiego Kościoła.

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2022