Biblioteki– centra edukacji cyfrowej

na niebieskim tle zarys głowy. W tle znajdują się zapisy równań matematycznych

20 września 2022 r. odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla bibliotek pedagogicznych pt. „Strategiczne planowanie i reagowanie na cyfrowe trendy w oświacie” w oparciu o założenia projektu „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość”.

Celem spotkania była prezentacja projektu oraz możliwości jego realizacji w kontekście działań rozwojowych i planowania strategicznego w bibliotekach pedagogicznych, które – w pierwszej części spotkania – zaprezentowały Agnieszka Pietryka, Joanna Kulesza oraz Magdalena Brewczyńska.

Podczas sesji poświęconej rozwojowi bibliotek pedagogicznych „Następny poziom – biblioteka pedagogiczna w cyfrowym wymiarze edukacyjnym w asyście technologii Google” Beata Galas (dyrektor Google for Education) oraz Agnieszka Halicka [i] (nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie– zaprezentowały rozwiązania chmurowe jako nowoczesny system pracy biblioteki pedagogicznej. Dyrektor Google for Education opowiedziała o edukacji zdalnej, która jest podstawą rozwoju cyfrowego, najnowszych trendach w obszarze edukacji zdalnej i rozwiązań chmurowych. Natomiast Agnieszka Halicka przedstawiła bibliotekę szkolną jako naturalnego odbiorcę i partnera biblioteki pedagogicznej, wyposażoną m.in. w sprzęt Laboratoriów Przyszłości oraz nowoczesne rozwiązania.

Aspekt praktyczny realizacji grantu „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość – doświadczenia Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu” zaprezentowała Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu – Magdalena Pilińska.

[i]Agnieszka Halicka – nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie i trenerka prowadząca szkolenia dla nauczycieli. Prowadzi kanał eduTriki w serwisie YouTube, blog edutriki.pl oraz stronę na Facebooku: EduTriki – Agnieszka Halicka. Ambasadorka Genially, Wakeleta, Flipa oraz SMART Technologies. Należy do grona Microsoft Innovative Educator Expert. Jest członkiem zarządu Sekcji Informatyki Szkolnej przy Polskim Towarzystwie Informatycznym

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2022