Relacja z XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie

dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, prof. KUL z nauczycielami odznaczonymi Medalem KEN

17 maja 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się  XII Ogólnopolski Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie dla nauczycieli, dyrektorów szkół, samorządowców pod hasłem „Szkoła – rodzinie. Wspieranie wychowawczej funkcji rodziny”.

Kongres poprzedziło – 16 maja – seminarium konsultantów i doradców metodycznych wychowania do życia w rodzinie, ukierunkowane na obecne wyzwania w zakresie doskonalenia i zdobywania kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu  wychowanie do życia w rodzinie. Seminarium zainaugurował wykład Doroty Kulik-Nowak (Uniwersytet Opolski) , zatytułowany „Wychowanie do życia w rodzinie – uwarunkowania realizacji zajęć a oczekiwania społeczne (próba oceny)”. Seminarium było cennym czasem wymiany doświadczeń i okazją do wypracowania działań, ukierunkowanych na poprawę jakości zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.

Aktu otwarcia kongresu dokonali i w tematykę obrad wprowadzili: Tomasz Pitucha, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. rodziny oraz Elżbieta Doroszuk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Minister wręczył 27 Medali Komisji Edukacji Narodowej i 9 dyplomów uznania dla nauczycieli, za szczególne zasługi i zaangażowanie w procesie wychowawczym.

W pierwszej części konferencji dr hab. Tomasz Biernat, prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, wygłosił wykład na temat „Postaw młodzieży wobec małżeństwa i rodziny. Diagnoza sytuacji i propozycje działań”. Po nim zabrała głos dr Aleksandra Aszkiełowicz, prorektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, doradca rodzinny. W wystąpieniu zatytułowanym „Potrzeba wychowania prorodzinnego w nauczaniu szkolnym” zawarła uzasadnienie omawianego problemu. Z kolei zagadnienia i treści dotyczące seksualności, które porusza się na zajęciach z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, przedstawiono podczas wykładu „Trudne tematy wyzwaniem dla nauczycieli WDŻ” Agnieszki Marianowicz-Szczygieł −  wiceprezes Instytutu „Ona i On” i psychologa.

Po przerwie gościliśmy wiceminister Marzenę Machałek, Sekretarz Stanu MEiN oraz Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, która wygłosiła wykład o „Roli zajęć WDŻ w kształtowaniu postawy miłości i akceptacji dla człowieka”. Wychowanie do życia w rodzinie to wychowanie do życia z drugim człowiekiem. To jest nauczenie dzielenia się z drugim człowiekiem, a także zdolności do ofiary – podkreśliła wiceminister Machałek.

Drugą część obrad rozpoczął wykład „Znaczenie przygotowania i organizacji zajęć WDŻ w szkole dla skutecznej realizacji zawartych w nich celów”, wygłoszony przez Jacka Banasia, dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie Wawrzyniec Roch Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, przedstawił referat zatytułowany „Wychowanie do życia w rodzinie a program wychowawczo-profilaktyczny”. Następnie, z wykładem na temat „Propozycji dotyczących prezentacji zajęć WDŻ rodzicom”, wystąpiła Teresa Król z Krakowskiego Instytut Rozwoju Edukacji.

Kolejnym punktem wydarzenia stała się prezentacja materiałów dydaktycznych wspierających szkolne działania wychowawczo-profilaktyczne. Uczestniczyli w niej:

• dr Katarzyna Segeth-Boniecka z programem „Mama córce – kobieta kobietce”
  • dr Dariusz Cupiał z programem „Tato net”
  • dr Zbigniew Barciński z programem „Być Tolerancyjnym”
  • Tomasz Kancelarczyk z programem „Genesis”
  • Grzegorz Paź z programem „Odczuwam, ufam, mówię”
  • Katarzyna Pytel-Łapa z programem „Archipelag Skarbów”
  • Wanda Elżbieta Papis z programem „Życie i miłość”
  • Piotr Szwędrowski z programem „Dobry temat”.

Ostatnim punktem kongresu był  panel dyskusyjny prowadzony przez dyrektor Elżbietę Doroszuk, którego tematem wiodącym było zagadnienie „Wychowanie do życia w rodzinie – w trosce o dobro ucznia”. W dyskusji uczestniczyli:

• Radosław Brzózka, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw strategii edukacyjnej
  • Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty
  • Joanna Hałas, dyrektor Szkoły Podstawowej w Toporowie
  • Mira Kępka, pedagog szkoły podstawowej w Warszawie
  • Magdalena Sawicka, nauczyciel WDŻ z IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie
  • Magdalena Czarnik, mama czwórki dzieci
  • Artur Dąbrowski, tata trójki dzieci.

XII Ogólnopolski Kongres został zorganizowany przez Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich (WRKSO) Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Minister Edukacji i Nauki.

Wszystkim gościom, prelegentom oraz uczestnikom dziękujemy za obecność. Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez WRKSO ORE.

Galeria zdjęć z kongresu

Tomasz Pitucha – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw rodziny, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Elżbieta Doroszuk – dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie
od lewej: Arkadiusz Śliwa − burmistrz Miasta Sulejówek, Marzenna Habib − wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Stanisław Zubek − wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Artur Górecki − dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEiN
dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, prof. KUL