Relacja z konferencji „Żołnierze Wyklęci w praktyce nauczania szkolnego”

Złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą rtm. Witoldowi Pileckiemu". Od lewej stoją: Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik WRKSO; dr Marcin Karkut, starszy specjalista w WRKSO; Stanisław Zubek, Wicedyrektor ORE

3 marca 2022 r. Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytutem Pileckiego, zorganizował konferencję „Żołnierze Wyklęci w praktyce nauczania szkolnego”.

Okazją do podjęcia rozważań na ten temat był obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konferencja poświęcona była zagadnieniom wynikającym z realizacji podstawy programowej nauczania historii najnowszej w szkole. Podczas wykładów prelegenci mówili m.in. o tym, jak przygotować uczniów do wizyty w byłym więzieniu komunistycznej bezpieki i dlaczego warto mówić o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych na lekcji historii.

Główny cel konferencji, a więc ukazanie praktycznego aspektu nauczania o Żołnierzach Wyklętych, został osiągnięty dzięki prelekcjom wygłoszonym przez pracowników związanych z organizatorami konferencji: Stanisława Płużańskiego (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), Michała Gniadek-Zielińskiego (Uniwersytet Warszawski/ORE), Michała Gawriłowa (Instytut Pileckiego), dr. Dariusza Gałaszewskiego (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Marię Bogusz (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).

Tomasz Madej, Dyrektor ORE, podczas otwarcia konferencji odniósł się do szczególnej sytuacji międzynarodowej: W okolicznościach niezwykle przykrych, w których nasi sąsiedzi Ukraińcy toczą walkę o swoją wolność z nową odmianą starego imperializmu rosyjskiego, spotykamy się, by mówić o tych, którzy podobną walkę stoczyli osiemdziesiąt lat temu w Polsce. Dyrektor zwrócił uwagę, że w kontekście wydarzeń międzynarodowych, pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wartościach, które przyświecały im w walce, nabiera szczególnego znaczenia.

Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn podkreślił, że udział w konferencji nauczycieli z całej Polski jest impulsem dla organizatorów, aby kontynuować tego typu inicjatywy: Mamy w Polsce wspaniałych nauczycieli, którzy chcą się dokształcać i mają utrwalony system wartości. Bardzo Państwu za to dziękuję – powiedział Dyrektor IDMN.

W imieniu prof. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, słowo wstępne wygłosił wiceminister Dariusz Piontkowski.

Dzięki uprzejmości współorganizatora, uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

Wydarzenie objął patronatem honorowym prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Prof. Jan Żaryn (Dyrektor IDMN)
Tomasz Madej (Dyrektor ORE)
Dariusz Piontkowski (Wiceminister Edukacji i Nauki)
Dr Marcin Karkut (WRKSO)