3 marca – konferencja „Żołnierze Wyklęci w praktyce nauczania szkolnego”

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji wraz z Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej
(IDMN) mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji poświęconej metodyce nauczania o
Żołnierzach Wyklętych. Okazją do podjęcia rozważań na ten temat będzie przeżywany co roku 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku jednak obchodzimy dodatkowo dwie szczególne rocznice, które wymagają od nas refleksji, a mianowicie 80. rocznicę powołania tak Armii Krajowej, jak i Narodowych Sił Zbrojnych – dwóch najważniejszych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce. Wraz z rozpoczęciem powtórnej okupacji sowieckiej stały się one kadrowym trzonem nowej konspiracji, która przeszła do historii pod nazwą Żołnierzy Wyklętych.

Konferencja „Żołnierze Wyklęci w praktyce nauczania szkolnego” poświęcona jest przede wszystkim zagadnieniom podstawowym, wynikającym z realizacji podstawy programowej nauczania historii najnowszej w szkole, a sam program wydarzenia skupia się wokół pytania: Jak uczyć o Wyklętych, by być zrozumiałym? Wydarzenie będzie miało miejsce 3 marca 2022 r. w Centrum Edukacyjnym IDMN (ul. gen. Wł. Andersa 20, Warszawa). Rekrutacja trwa do 25 lutego. Formularz rekrutacyjny dostępny jest pod tym linkiem.

Partnerami konferencji są Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Warszawie, Instytut Pileckiego oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ze strony ORE za organizację przedsięwzięcia odpowiada Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich. Wszystkie pytania odnośnie Konferencji prosimy kierować na adres: michal.gniadek-zielinski@ore.edu.pl.

UWAGA! W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokonywania zmian w rekrutacji, których celem będzie ograniczenie liczby uczestników do akceptowalnej z punktu widzenia aktualnych obostrzeń sanitarnych, jak również do zorganizowania konferencji w trybie online, jeżeli tego będzie wymagało bezpieczeństwo uczestników. O wszystkich decyzjach uczestnicy będą informowani na bieżąco drogą mailową.

Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2022