29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Zdaniem psychologów dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest też czas poświęcony na czytanie dziecku, w czasie którego umacniają się więzi rodzinne.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są spotkania czytelnicze. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można  obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2023