10 września 2021 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.comfot. Fotolia.com

Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom i Światowa Organizacja Zdrowia zwróciły uwagę społeczności na zagadnienia związane z samobójstwem i jego konsekwencjami inicjując upamiętniany od 2003 roku w dniu 10 września ŚWIATOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA SAMOBÓJSTWOM.

O skali narastającego problemu alarmuje m.in. Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, które w tym roku obchodzi ten dzień pod hasłem „Działając budzimy nadzieję”. Statystyki publikowane przez Komendę Główną Policji oraz Główny Urząd Statystyczny pokazują tylko element problemów związanych z zagadnieniem samopoczucia nastolatków, trudności doświadczanych przez dorosłych szczególnie podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, powracających myśli samobójczych, czy też prób zakończenia życia.

Profilaktyka samobójstw została uwzględniona w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025, którego sposoby realizacji zostały przedstawione m.in. na stronie Zapobiegajmysamobójstwom.pl.

„Z badań międzynarodowych wynika, że realizacja programu dla uczniów nt. zdrowia psychicznego wiąże się z istotną redukcją liczby prób i myśli samobójczych, ponadto dostępną formą zapobiegania samobójstwom nastolatków mogą być współczesne media (np. strony pomocowe w Internecie), propagowanie ważnych informacje: co robić gdy ktoś planuje samobójstwo, jak rozmawiać z nastolatkiem grożącym samobójstwem, kogo należy zawiadamiać oraz działania profilaktyczne skierowane bezpośrednio do osób z zachowaniami samobójczymi oraz ich opiekunów (tzw. profilaktyka wskazująca).” [1]

Raporty badające stan psychofizyczny uczniów, rodziców i pracowników oświaty po okresie pandemii wskazują potrzebę zadbania o zdrowie psychiczne i korzystanie z pomocy specjalistów. Jedną z podstawowych form wsparcia, jakiej potrzebuje drugi człowiek to obecność innych osób, uważność w kontakcie, słuchanie i rozmowa.

Zachęcamy Państwa do działania w profilaktyce samobójstw – dbania o dobrostan swój i pomoc innym.

Polecamy także:

Bezpłatne materiały na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opublikowane na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Materiały zawarte na platformie pomocowo-edukacyjna „Życie warte jest rozmowy”:

• Potrzebuję pomocy – treści dla osób zmagających się z myślami samobójczymi, takich, które planują samobójstwo oraz takich, które straciły bliskich w wyniku samobójstwa.
  • Chcę komuś pomóc – treści dla osób, które chcą pomóc osobie w kryzysie samobójczym.
  • Strefa wiedzy – treści dla osób zainteresowanych naukowym podejściem do tematyki samobójstw.

Portale informacyjne i kampanie związane z tematyką suicydalną:

Wsparcie telefoniczne – numery telefonów, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc i wsparcie.

Eksperckie rozmowy PAP: samobójstwa: jak można im zapobiegać? – nagranie webcastu z dr Iwoną Koszewską kierująca Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym utworzonym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Eksperckie rozmowy PAP 26.08.2021 r.

Zapobieganie samobójstwom – Poradnik dla nauczycieli i innych pracowników szkoły – polski przekład broszur Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło:

1 – prof. dr hab. n.med. Agnieszka Gmitrowicz, Zachowania samobójcze dzieci i młodzieży
w ostatnich latach.
Konferencja prasowa w Centrum Prasowym PAP, 9 września 2021