Relacja z konferencji „Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, w tym w kształceniu dorosłych”

foto_Pixabay

Konferencja „Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, w tym w kształceniu dorosłych” odbyła się w dniu  21.06.2021 r. w ramach realizacji zadań z Planu Pracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie na rok szkolny 2020/2021.

Celem konferencji było:

1. przekazanie wiedzy na temat zmian w kształceniu zawodowym i ustawicznym;
  2. wymiana doświadczeń w zakresie współpracy szkół branżowych z pracodawcami oraz promocji szkolnictwa branżowego;
  3. doskonalenie umiejętności kreowania oferty programowej szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

Głównymi uczestnikami konferencji byli wizytatorzy kuratoriów oświaty, pracownicy placówek doskonalenia nauczycieli, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, koordynatorzy ds. kształcenia zawodowego oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką szkolnictwa branżowego i doradztwa zawodowego.

Konferencja odbyła się na platformie Zoom. Wzięło w niej udział 351 osób.

Prelegentami konferencji byli:

• Maciej Lasota – Naczelnik Wydziału Zintegrowanej Strategii Umiejętności w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Pan Maciej Lasota od 12 lat zajmuje się w resorcie edukacji zagadnieniami związanymi z: planowaniem strategicznym, uczeniem się przez całe życie oraz rozwojem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;
  • Dariusz Danilewicz − Instytut Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej;
  • Tomasz Madej – p.o. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie;
  • Magdalena Mrozkowiak – Kierownik Wydziału Edukacji dla Rynku Pracy w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie;
  • Łukasz Marcisz − przedstawiciel Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego;
  • Wojciech Pitura  – przedsiębiorca, wykładowca, trener, doradca biznesowy, współwłaściciel oraz Prezes Zarządu Revas Branżowe Symulacje Biznesowe, Wiceprezes Fundacji Przedsiębiorczości Revas;
  • Justyna Bednarz − koordynator Krajowego Biura EPALE w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji;
  • Iwona Fus − ekspertka Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:

• Zintegrowana Strategia Umiejętności. Polityka na rzecz rozwijania umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie.
  • Kształcenie ustawiczne odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.
  • Branżowa szkoła II stopnia – organizacja kształcenia.
  • Poszerzenie oferty szkolnictwa branżowego (nowe zawody szkolnictwa branżowego, dodatkowe umiejętności zawodowe).
  • Monitoring karier absolwentów szkół ponadpodstawowych.
  • Jak skutecznie promować szkolnictwo branżowe?
  • Działania Ośrodka Rozwoju Edukacji w obszarze szkolnictwa branżowego i doradztwa zawodowego – prezentacja realizowanych projektów.
  • Projekty realizowane w obszarze kształcenia zawodowego.

Ostatnia aktualizacja: 2 lipca 2021