Spotkanie partnerów projektu Convoi 77 w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Podsumowanie działań w Polsce było celem spotkania online, w którym uczestniczyli partnerzy międzynarodowego projektu Convoi 77. Zorganizowano je 27 stycznia, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.

Spotkanie poprowadziła koordynator projektu w Polsce Aleksandra Engler-Malinowska. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Convoi 77 przekazał informację o realizacji projektu na świecie.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ambasady Francji w Polsce, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Wydarzenie było również okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami i dzielenia się wrażeniami. Na zakończenie wirtualnie wręczono dyplomy nauczycielom i uczniom.

Projekt Convoi 77 upamiętnia ofiary Transportu 77. Był to ostatni wielki transport przewożący 1306 mężczyzn, kobiet i dzieci z Drancy we Francji do Auschwitz 31 lipca 1944 r. Stowarzyszenie ma na celu upowszechnianie wiedzy o osobach deportowanych po to, by pamięć o nich, ich historie i losy przetrwały.

Współpraca Ośrodka Rozwoju Edukacji w międzynarodowych projektach mających na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu sięga 2004 roku, od kiedy instytucja realizuje − poprzez projekt „Zachować Pamięć” − zobowiązania wynikające z umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Przygotowuje i wspiera polskich nauczycieli poprzez program „Bliżej Siebie”, zapraszając co roku grupy edukatorów na seminarium kontaktowe do Instytutu Yad Vashem, który jest głównym partnerem w tym zakresie.

Od lewej: Arthur Janik − koordynator WRKSO; Tomasz Madej – p.o. dyrektor ORE; Grażyna Wiśniewska − wicedyrektor ORE; Agnieszka Karczewska-Gzik − kierownik WRKSO

Od lewej: Arthur Janik − koordynator WRKSO; Tomasz Madej – p.o. dyrektor ORE; Grażyna Wiśniewska − wicedyrektor ORE; Agnieszka Karczewska-Gzik − kierownik WRKSO

Uczestnik grupy polskich nauczycieli na seminarium Yad Vashem przed jednym z pomników na terenie Instytutu. Urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady, to dar polskiego rządu, przekazany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Uczestnik grupy polskich nauczycieli na seminarium Yad Vashem przed jednym z pomników na terenie Instytutu. Urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady, to dar polskiego rządu, przekazany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu „Zachować pamięć” pod adresem polska-izrael.edu.pl.

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2021