Marka Szkoły Ćwiczeń

© peshkova /Photogenica

9 lutego 2021 r. odbyło się drugie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Budowanie marki szkół ćwiczeń”. Tematem wiodącym i obszarem do rozwoju stało się określenie głównych cech Szkół Ćwiczeń. Jakie miejsce zajmują w krajobrazie oświaty, jak są postrzegane, co robią i w jakim kierunku podążają?

Poniżej przedstawiamy produkt pracy członków sieci.

• Co to jest Szkoła Ćwiczeń?

Szkoła Ćwiczeń to miejsce rozwoju i wsparcia osób będących i stających się nauczycielami. Daje możliwość poznania nowych metod nauczania „na czasie”. Szkoła ćwiczeń to przestrzeń dla nauczycieli pełna inspiracji, współdziałania, empatii, wsparcia, towarzyszenia, otwartości, uważności na to co wokół i na siebie nawzajem.

Szkoła Ćwiczeń to miejsce wymiany doświadczeń i uczenia się od siebie oraz uczenia innych, otwarcia się na siebie, dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami. To łącznik między uczelnią a szkołą i nauczycielami, to rozwój i nauka przez całe życie.

• Jaka jest Szkoła Ćwiczeń?

To, szkoła, która dba o dzieci – dla nas liczy się każdy uczeń. Szkolna przestrzeń rozwoju powoduje, że uczymy się razem fajnych rzeczy, tego co potrzebne w nowoczesny sposób. Szkoła to bezpieczna przestrzeń, gdzie jest pozytywnie, twórczo i po prostu… fajnie.

Szkoła, w której fajnie się pracuje – nauczyciele współpracują, czują się docenieni, ważni. Szkoła, do której chętnie się chodzi – szkoła, którą lubią dzieci i dlatego chętniej się uczą

• Kim jest nauczyciel Szkoły Ćwiczeń?

Nauczyciel Szkoły Ćwiczeń na czasie – rozumie ucznia, jego potrzeby, nowe technologie i czasy; nauczyciel, który się uczy – edukacja to podróż, która trwa całe życie, zmieniają się czasy, metody i wiedza. Zmieniają się dzieci. Nauczyciel Szkoły Ćwiczeń jest zawsze obok ucznia.

Nauczyciel profesjonalista – ma wiedzę na czasie, na najwyższym poziomie, potrafi ją jasno przekazać uczniom. Jego metody są aktualne, adekwatne i dopasowane.

Sfera wiedzy – zapraszamy do podróży edukacyjnej. Nauka nie kończy się w szkole, ale w niej zaczyna. To jak przebiegnie podróż edukacyjna zależy od atmosfery w szkole i pasji nauczyciela.

• Edukacja w szkole ćwiczeń

Edukacja, która nadąża – nauka, która nie nudzi. To także baza dobrych praktyk – rzetelna i aktualna wiedza o edukacji, metodach, psychologii, technologii etc.

Szkoła Ćwiczeń to bezpieczne miejsce wymiany doświadczeń – obszar wymiany informacji i wiedzy osób troszczących się o edukacji, przestrzeń kreowania nowych modeli edukacyjnych.

• Nauka w szkole ćwiczeń

To nauka, którą lubisz. Szkoła, do której chcesz chodzić; nauka którą chłoniesz, w przyjemnej formie przyjmujesz podświadomie.

To nauka, którą rozumiesz – nauka to nie wkuwanie; liczy się każdy uczeń i każdy uczeń jest zdolny – uczeń to więcej niż pojemnik na wiedzę, chcemy traktować go indywidualnie każdy ma dar i talent, który możemy pomóc mu rozwinąć.

• Społeczność edukacyjna – twórz z nami społeczność pasjonatów nowej edukacji, wymiany wiedzy i doświadczeń.

Jeśli uczestniczysz w projekcie „Wsparcie tworzenia Szkół Ćwiczeń” dołącz do nas!

Zapisz się na szkolenie Budowanie marki sieci szkół ćwiczeń – sieć współpracy i samokształcenia szkół ćwiczeń:

Kontakt:

Agnieszka Pietryka