76. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 1945 r. w trzech częściach obozu − macierzystym Auschwitz I, w Auschwitz II (Birkenau) i w Auschwitz III (Monowitz) − wyzwolenia doczekało około 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wcześniej wyprowadzić na zachód w marszach śmierci. Wśród oswobodzonych przeważali więźniowie osadzeni w Auschwitz w 1944 roku − wśród nich dominowali Żydzi. Dużą grupę tworzyli też Polacy, głównie przywiezieni po wybuchu Powstania Warszawskiego, a także Białorusini i Rosjanie. W momencie wyzwolenia w KL Auschwitz znajdowało się ponad 500 dzieci, w tym ponad 60 urodzonych w obozie. Większość stanowiły dzieci żydowskie, prócz nich byli również mali Polacy oraz Białorusini. Tylko niewielka część z nich przebywała w obozie pod opieką rodziców czy krewnych.

Dziś Auschwitz jest dla świata symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

27 stycznia, w kolejną rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, większość światowej społeczności wspomina ofiary tych tragicznych wydarzeń. Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.

W Polsce doroczne obchody odbywają się na terenie dawnego obozu zagłady a obecnie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W tym roku, w związku z pandemią, obchody pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia 2021 r. o godzinie 16.00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.

Data wyzwolenia obozu, 27 stycznia 1945 roku, była dla deklaracji ONZ o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu jedynie symbolem zakończenia tragicznego okresu prześladowań i eksterminacji ludności żydowskiej, jaki rozpoczął się w 1933 roku w chwili dojścia do władzy w Niemczech partii narodowosocjalistycznej z Adolfem Hitlerem na czele; wymownym symbolem morderczych działań jakie dotknęły całą okupowaną przez nazistowskie Niemcy Europę.

W systematycznie przeprowadzonym programie wspomaganym zbrodniczą ideologią w czasie II wojny światowej i okresie bezpośrednio ją poprzedzającym zamordowano sześć milionów ludzi − prawie 70 procent populacji europejskich Żydów.

Pamięć o ofiarach to jednocześnie złożenie hołdu i wielka płynąca z tej przerażającej historii przestroga − gorzka lekcja historii, ważna dla kształtowania postrzegania świata i bliźniego.

Platforma epodreczniki.pl proponuje szeroki wybór materiałów pomocnych w przeprowadzeniu rocznicowych lekcji, poświęconych tematyce Zagłady, między innymi:

Eksterminacja ludności żydowskiej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej z europejską perspektywą w tle

Dlaczego był Holocaust?

,,Ratując jedno życie, ratujesz cały świat”. Dzieci Ireny Sendlerowej

Dlaczego nie ma żydowskich miasteczek

Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia, polskich dyplomatów i żydowskich działaczy w Bernie, którzy pomagali ratować Żydów przed Holokaustem podczas II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił na swojej stronie internetowej film dokumentalny „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka poświęcony tej historii.

Wiele interesujących materiałów, również w języku polskim, udostępnia Światowe Centrum Upamiętniania Holokaustu w Jerozolimie.

Źródła:

Strona internetowa Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau