Webinarium „Budowanie relacji i współpraca z rodzicami uczniów podczas edukacji zdalnej”

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wydział Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarium z zakresu ochrony zdrowia psychicznego „Budowanie relacji i współpraca z rodzicami uczniów podczas edukacji zdalnej”, które odbędzie się 19 listopada 2020 r. na platformie ClickMeeting w godzinach 9:00–10:30.

Do udziału w webinarium zapraszamy dyrektorów placówek oświatowych, pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych, specjalistów ze szkół oraz nauczycieli.

Celem webinarium jest zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie, m. in.:

• roli wartości w kształtowaniu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży,
  • sposobów dbania o relacje podczas edukacji zdalnej,
  • możliwości podejmowania działań dla ochrony zdrowia psychicznego swojego i uczniów.

Obecnie nasila się w Polsce sytuacja epidemiczna, co przyczyniło się do decyzji o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w większości placówek edukacyjnych.  Prowadzenie nauczania zdalnego wymaga zwiększonej uwagi i zaangażowania rodziców w kwestie edukacji uczniów, szczególnie tych najmłodszych.

Według Raportu z badania ankietowego „Nauczanie zdalne. Jak wygląda w naszych domach” przeprowadzonego przez portal Librus Rodzina na początku kwietnia 2020 r. wynika, że rodzice sześciu pierwszych roczników szkół podstawowych spędzali codziennie kilka godzin wspierając swoje dzieci w nauce:

• 21% badanych rodziców przyznało, że realizacja materiału lekcji zajmuje im pięć lub więcej godzin dziennie;
  • dla 18% rodziców ankietowanych, ten czas wynosi 4 godziny dziennie;
  • odpowiednio dla 20% rodziców – trzy godziny;
  • według 15% rodziców dwie;
  • wsparcia rodziców nie wymagało tylko 14% dzieci.

Prowadzenie procesu wychowawczego oraz edukacji uczniów wymaga zaangażowania ich opiekunów. Niezależnie od formy kontaktu i możliwości współpracy – kształtowanie i rozwijanie zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży wymaga pracy w środowisku domowym i szkolnym.

W jaki sposób prowadzić w szkole promocję zdrowia psychicznego i jak w ten proces włączyć rodziców, szczególnie podczas kontaktu zapośredniczonego, przekaże w swoim wykładzie praktyk i propagatorka dbania o dobrostan, dyrektor szkoły podstawowej Ewa Radanowicz.

Zapraszamy na webinarium z zakresu ochrony zdrowia: „Budowanie relacji i współpraca z rodzicami uczniów podczas edukacji zdalnej” poprowadzone przez Ewę Radanowicz.

Po 60 minutowym wykładzie Prezenterka odpowie na Państwa pytania i wątpliwości.

Ewa Radanowicz ─ dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, która w 2016 r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools i otrzymała tytuł „Szkoły z mocą”. Jako ekspert ds. przestrzeni edukacyjnej, zmiany i innowacji wspiera szkoły w ich projektach rozwojowych. Członkini grupy Superbelfrzy RP. Szkołą w Radowie Małym zarządza wg autorskiego modelu, który opiera się na tworzeniu nowoczesnego warsztatu pracy nauczyciela, tzw. pracowni tematycznej. Model stał się dobrą praktyką i jest wdrażany w innych placówkach oświatowych. W swojej szkole promuje i realizuje projekty dotyczące zdrowia psychicznego uczniów i nauczycieli.

Termin webinarium: 19 listopada 2020 r; w godzinach: 9:00–10:30.

Czas trwania webinarium: 2 godziny dydaktyczne.

Miejsce realizacji webinarium – platforma ClickMeeting.

Osoby zakwalifikowane na webinarium dostaną maila z linkiem do wydarzenia.

Rekrutacja na webinarium za pomocą formularza elektronicznego

Bezpłatne materiały ORE z zakresu zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2020