Święto Niepodległości inne niż zazwyczaj

flaga Polski powiewająca na wietrze

Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą przebiegały inaczej niż zwykle. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego świętowanie 11 listopada zapowiada się skromniej.

O planowanym wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy i okrojonej ceremonii złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza poinformował szef gabinetu prezydenta RP. Podczas konferencji prasowej w minioną środę premier Mateusz Morawiecki zaapelował o powstrzymanie się od organizacji Marszu Niepodległości. Niektóre lokalne samorządy odwołały już uroczystości w zakładanej wcześniej formule oraz imprezy towarzyszące, koncerty i wystawy. Przy ograniczonej do minimum frekwencji składane będą wieńce w miejscach upamiętnienia. Zapowiadane msze w intencji Ojczyzny odbędą się z zachowaniem reżimu bezpieczeństwa.

Narodowe Święto Niepodległości (tak brzmi oficjalna nazwa), jako święto państwowe funkcjonuje w swojej historii po raz drugi. Zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. W okresie PRL zostało zniesione tuż po zakończeniu wojny. W 1989 roku święto przywrócono na mocy ustawy i jest dniem wolnym od pracy. Zwyczajowo obchodzone jest bardzo uroczyście 11 listopada, z udziałem najwyższych władz państwowych, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

W latach międzywojennych w organizację uroczystości zaangażowana była aktywnie młodzież, a tematyka niepodległości poruszana była także w szkołach. W pierwszych latach tworzenia na nowo polskiej państwowości, plany i zadania związane z systemem oświaty miały kapitalne znaczenie. Celem było ujednolicenie systemu szkolnego. Już w grudniu 1918 roku powołano Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Niebawem, w lutym 1919 roku, dekretem Naczelnika Państwa wprowadzono obowiązkową i bezpłatną siedmioklasową szkołę powszechną.

Oprócz przedsięwzięć strukturalnych w budowie systemu szkolnictwa przykładano szczególną wagę do kształtowania postaw obywatelskich w procesie edukacyjnym, a odwołanie do etosu niepodległości było na porządku dziennym. W tym okresie słynna maksyma hetmana Zamoyskiego − „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli” − zyskała na znaczeniu. Było to ważnym elementem projektowania rozwoju i przyszłości nowoczesnego państwa. Ostatnie matury w II RP przeprowadzono w 1939 roku. Przystąpili do niej młodzi ludzie będący rówieśnikami równie młodej, niepodległej Polski. Za chwilę musieli stanąć do egzaminu o wiele bardziej trudnego.

Tegoroczne Święto Niepodległości odbywa się w warunkach szczególnych, jakie wymusza zagrożenie epidemiologiczne. Od 9 listopada nauczanie na odległość obowiązuje na wszystkich poziomach. Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje o włączenie szkół we wspólne świętowanie: udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego we wtorek 10 listopada o godz. 11:11.

Przy omawianiu na lekcjach tematyki niepodległościowej zachęcamy do skorzystania z materiałów, które można wybrać samodzielnie z oferty portalu epodreczniki.pl.

Oto niektóre z nich:

Szkoła ponadpodstawowa

Szczególnie zachęcamy do wykorzystania gry edukacyjnej „Godność, wolność i niepodległość”, gdzie już na etapie edukacji wczesnoszkolnej można odbyć wirtualną wycieczkę po Dworku „Milusin”, należącym do Marszałka Piłsudskiego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało portal prezentujący sylwetki Żołnierzy Niepodległości, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1908–1921. Tych, którzy w szeregach organizacji wojskowo-niepodległościowych rozpoczynali swoją służbę jako żołnierze i sposobili się do walki o Niepodległość; tych, którzy wyruszyli w pole w 1914 roku z hasłem Niepodległości, wywalczyli ją i obronili.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne obchody organizowane przez Biuro Programu „ Niepodległa” zaplanowano głównie jako wydarzenia internetowe, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział.

8 listopada o godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl rozpocznie się transmisja online Koncertu dla Niepodległej – Kulka / Paderewski / Kulka. Koncert wpisuje się w 160-tą rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza 11 listopada na wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku dzięki transmisjom internetowym obchodzić go będziemy wspólnie od morza po Tatry, a także za granicą!

Zapraszamy wszystkich do świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

Źródła:

• niepodlegla.gov.pl