ZATRZYMAJ SAMOTNOŚĆ – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, 10 września 2020

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne wraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego organizuje z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom wykłady otwarte. Wydarzenie to przygotowane wraz z licznymi partnerami będzie miało miejsce w Auli w Starym BUW-ie przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie w dniach 10–11 września 2020. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczne wykłady pod hasłem „Życie warte jest rozmowy: samotność”, nawiązują do wyników badań wskazujących rozmowę i kontakt z drugim człowiekiem jako ważnym czynnik chroniący. Pokazuje to towarzyszący tegorocznej prewencji spot #zatrzymajsamotnosc.

W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Trwająca epidemia wzmacnia izolację osób starszych, sprzyja wzmacnianiu pojawiających się lęków i utrudnia podtrzymywanie relacji z bliskimi. Podczas wystąpień zaproszeni specjaliści z zakresu suicydologii będą poruszać tematy dotyczące profilaktyki samobójstw, działań postwencyjnych oraz wspierania nastolatków w kryzysie.

„Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Tegoroczne 2-dniowe wykłady poświęcone są zagadnieniu samotności oraz jej wpływowi na psychikę osób znajdujących się w kryzysie. Gdy ludzie go doświadczają, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.”

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które w całości będzie transmitowane na żywo i udostępnione na stronie konferencji oraz na Facebooku, na profilu Życie warte jest rozmowy.

Program wydarzenia

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 10 września 2020 – spot

Polecamy także:

Szczegóły wkrótce na stronie szkolenia.ore.edu.pl.

Portale informacyjne i kampanie związane z tematyką suicydalną:

Wsparcie telefoniczne:

Ostatnia aktualizacja: 8 września 2020