To już czwarta edycja programu Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Trzy poprzednie odsłony projektu (2015 – Misja: Podatki, 2016 – Misja: Budżet, 2017 – Misja: Uczciwie płacę podatki) udowodniły, że uczniowie chętnie angażują się w tego typu projekty oraz są zainteresowani tematyką finansów. W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce. Ponadto kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu.

Budżet – jak to ogarnąć?

Co to jest budżet? Jakie są jego rodzaje i skąd się bierze? Dlaczego warto brać paragon? Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie „ogarną” to w moment. Zdobędą równocześnie podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny. Dowiedzą się, jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie.

Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie, który wzorowany jest na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego. Ich zadaniem będzie opracowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole. Zwycięży aż 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają e-booki.

Jak wziąć udział w Programie?

Program rozpoczął się 26 lutego. Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (7-me klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza konkursowego.

W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Więcej o projekcie, konkursie i materiałach edukacyjnymi na stronie www.finansoaktywni.pl.