Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzieci ocalone z Auschwitz, fot. USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and PhotographyDzieci ocalone z Auschwitz, fot. USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photography

27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało ustanowione 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci osób pochodzenia żydowskiego, pomordowanych przez hitlerowskie Niemcy. W obozie koncentracyjnym Auschwitz zamordowanych zostało około 1,1 mln Żydów, Polaków oraz osób innych narodowości. W samej Polsce naziści niemieccy zamordowali  2,9 mln polskich Żydów, w tym w obozach śmierci 1,86 mln. Ogółem w czasie II wojny światowej na terenie państw europejskich hitlerowcy zamordowali 5 894 716 osób pochodzenia żydowskiego, czyli 59% społeczności żydowskiej w Europie[1].

Tego dnia w Polsce główne uroczystości odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Getta uczestniczyć będą także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy 29 stycznia o godz. 15:00 złożą kwiaty pod pomnikiem, zaś przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

Tego samego dnia Teatr Żydowski zaprasza na spektakl „Ginczanka. Chodźmy stąd” w reżyserii Krzysztofa Popiołka (wstęp za zaproszeniami). Ponadto 27 stycznia po ulicach Warszawy będzie jeździł oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. „Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypominać mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady”[2].

Opracowanie: Stanisław Zubek

[1] Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_II_wojny_światowej

[2] Źródło: Mazowsze.travel/wydarzenia/item/2177-warszawa-obchody-międzynarodowego-dnia-pamieci-o-holokauscie-27-29-01-2018

fot. Dzieci ocalone z Auschwitz, fot. USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photography