Konferencja „Sztuka edukacji. Projekty kulturalne dla Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Wychowawczych”

„Sztuka edukacji” to cykl dorocznych ogólnopolskich konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Inicjatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem i koordynatorem Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki wraz z partnerami z miast goszczących wydarzenie.

W tym roku konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 30 listopada – 1 grudnia. Naszą uwagę koncentrujemy wokół projektów artystycznych i projektów edukacji kulturalnej realizowanych z podopiecznymi Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i innych placówek o podobnym charakterze. Decyzja o profilu tegorocznej konferencji wynika ze współpracy Zachęty z MOS nr 62 w Zielonce przy okazji projektu Sharon Lockhart „Mały Przegląd” prezentowanego w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.

Konferencję kierujemy przede wszystkim do kadry kierowniczej Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz placówek o podobnym charakterze, pedagogów i nauczycieli realizujących lub chcących realizować w tych ośrodkach projekty edukacji kulturalnej i projekty artystyczne. Zapraszamy również animatorów kultury i edukatorów mających już doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą z tego typu placówek lub zainteresowanych nawiązaniem z nimi współpracy.

Zapraszamy Państwa do współtworzenia programu konferencji. Zachęcamy do wysyłania projektów artystycznych i projektów edukacji kulturalnej na otwarty konkurs. Interesują nas zarówno projekty realizowane samodzielnie przez Ośrodki, jak i te realizowane we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Projekty mogą zgłaszać nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także edukatorzy i animatorzy z instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Na zgłoszenia czekamy do 30 października.

Rejestracja uczestnictwa w konferencji zostanie uruchomiona 3 listopada. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji o konferencji: sztukaedukacji.zacheta.art.pl

Kontakt: Anna Zdzieborska, e-mail: sztukaedukacji@zacheta.art.pl, tel. 22 556 96 42

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Współorganizator: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 62 w Zielonce