III i IV spotkanie autorów programów i planów nauczania

W dniach 18-19 marca 2017 r. oraz 24-25 marca 2017 r. odbyły się kolejne spotkania autorów i redaktorów przykładowych planów i programów dla 55 zmodyfikowanych podstaw programowych kształcenia w zawodach w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego” – etap 3: Edukacja zawodowa odpowiadająca potrzebom rynku pracy.

Zmodyfikowane podstawy programowe kształcenia w zawodach zostały opracowane w ramach 1. etapu: Forum partnerów społecznych projektu.

W trakcie spotkań autorzy i redaktorzy opracowali przykładowe plany nauczania dla branżowej szkoły I stopnia dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej, 5-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia i szkoły policealnej oraz przykładowe programy o strukturze przedmiotowej i modułowej do 55 zawodów. Spotkania rozpoczynają się sesją wspólną dla wszystkich autorów planów i programów. Podczas tej części dyskutowano o możliwych formach realizacji efektów kształcenia wspólnych dla wszystkich zawodów, tj. bezpieczeństwa i higieny pracy, kompetencji personalnych i społecznych, języka obcego ukierunkowanego zawodowo, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz organizacji pracy małych zespołów. Zastanawiano się również, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba realizujące tę część kształcenia zawodowego. Spotkanie 18-19 marca 2017 r. rozpoczęła Pani Anna Krajewska – menadżer projektu, natomiast kolejne – 24-25 marca 2017 r. − Bogdan Kruszakin, kierownik Wydziału Edukacji dla Rynku Pracy ORE. Następnie ekspert wiodący projektu zwracał uwagę na poprawność sformułowań, odnoszących się do:

• efektów kształcenia wspólnych dla zawodów w ramach obszaru kształcenia, stanowiących podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów;
  • efektów kształcenia właściwych dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach, szczególnie w programach o strukturze modułowej.

Aktualnie większość planów i programów zostało przekazanych do pierwszej recenzji i autorzy nanoszą poprawki po uwagach recenzentów. Po uzyskaniu recenzji i naniesieniu poprawek przykładowe plany i programy dla 55 zmodyfikowanych podstaw programowych w zawodach zostaną udostępnione na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Zawody, dla których opracowywane są plany i programy nauczania:

1. Fotograf
  2. Technik fotografii i multimediów