IV edycja programu ‘‘Scrabble w szkole’’

Logo Patronat ORE

‘‘Scrabble w szkole’’ jest to program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Bierze w nim udział ponad 1000 szkół. Celem programu jest promocja gry w Scrabble®, jako doskonałego narzędzia pomocowego w nauczaniu oraz sposobu na urozmaicenie lekcji, zajęć świetlicowych czy bibliotecznych. Gra w Scrabble® pomaga w nauce języka polskiego, ortografii, matematyki i języków obcych. Uczy podejmowania strategicznych decyzji, logicznego myślenia, gry fair play i rozwija kreatywność.

Ważną zaletą programu jest możliwość jego dostosowania i wykorzystania zgodnie z potrzebami nauczycieli prowadzących zajęcia. Nie narzuca on tylko jednego sposobu prowadzenia zajęć i wykorzystania gry Scrabble®. Umożliwia natomiast realizację własnych pomysłów w oparciu o pewne zasugerowane schematy.

Pedagogika już od wielu lat doskonali techniki nauki poprzez zabawę, gdyż to właśnie poprzez zabawę najlepiej stymuluje się rozwój poznawczy. Zabawa rozwija zdolności interpersonalne i podnosi samoocenę dziecka. Dziecko uczy się zasad grupowych, a ponadto ma szansę zrozumieć, że przegrywanie też może być przyjemne, bo liczy się sama zabawa, a nie jej finał. Włączenie zabawy do tradycyjnych metod dydaktycznych to recepta na sukces, wzbogacanie wiedzy i umiejętności oraz na zdrową sportową rywalizację.

– Gry planszowe to przyjemny sposób na naukę zasad współpracy i zasad fair play- twierdzi Anna Zaborowicz-Ćwiklińska, psycholog dziecięcy. – Dodatkowo czekanie na swoją kolej w grze może pomóc dzieciom z cechami nadpobudliwości w radzeniu sobie z impulsywnością. Dzięki programowi ‘‘Scrabble w szkole’’ uczymy się zasad ortografii, nowych słów, ale również strategii, szacowania ryzyka i strat. Gra w Scrabble® zwiększa biegłość w liczeniu, pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi. Ponadto jest to ciekawa forma rozrywki pomagająca oderwać dzieci od tradycyjnych gier komputerowych i skierować ich uwagę ku edukacji bez negatywnych skojarzeń. Dodatkowo, w sytuacji, gdy rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci, spożytkowanie wspólnego czasu na naukę w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom w ciągu tygodnia – dodaje.

Według ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble poziom IV edycji programu jest wyjątkowo wysoki: – Jako osoby współtworzące ten program chcemy pokazać, że Scrabble® to nie tylko fascynująca gra, ale także narzędzie, które można wykorzystać w różny sposób. Scrabble® kształcą język ojczysty, spostrzegawczość i pamięć wzrokową, a także rozwijają koncentrację, umiejętności matematyczne i logiczne myślenie. Poziom wykonywanych przez uczniów zadań jest bardzo wysoki. Widać fantastyczną kreatywność w poszukiwaniu nowych słów, a „scrabble’owa” wyobraźnia pozwala uczniom na odkrywanie tajników języka polskiego. Widać, że Scrabble® są dla uczniów twórczą zabawą – i taki właśnie był nasz cel.– powiedział Sławomir Wolski, ekspert tegorocznej edycji.

Aby przystąpić do programu, nauczyciel bądź pedagog rejestruje szkołę na stronie www.scrabblewszkole.pl. Następnie wraz z uczniami rozwiązuje zadanie startowe i przesyła je drogą mailową. Zadanie oceniane jest przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble. Pozytywnie rozwiązane zadanie wiąże się z przystąpieniem do programu, a szkoła otrzymuje tzw. pakiet startowy, który zawiera zestawy gier Scrabble®. Zadania przygotowywane są przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble. Oni także wyłaniają zwycięzców, do których wysyłane są nagrody (zarówno do uczniów, jak i nauczycieli).

Dbając o wysoki poziom merytoryczny programu, powołaliśmy Radę Programową, którą tworzą: pisarka Monika Szwaja, dr Ewelina Kwapień z Fundacji Języka Polskiego, eksperci z Polskiej Federacji Scrabble: Sławomir Wolski i Krzysztof Obremski.

Patronat honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród partnerów programu znajdują się: 7 kuratoriów oświaty, Polska Federacja Scrabble, Fundacja Języka Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Partnerzy medialni to TVP ABC, Świat Zabawek, Głos Nauczycielski i Świat Gier Planszowych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w programie i rozwiązywania zadań Scrabble®. ‘‘Scrabble w szkole’’ to przede wszystkim dobra zabawa. Być może wśród Was jest obecny bądź przyszły mistrz Scrabble®!

Organizator:

MATTEL Poland

Data i miejsce:

Program realizowany jest w szkołach całej polski, rok 2015 r.

Adresaci:

Nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Strona internetowa wydarzenia:
www.scrabblewszkole.pl