„Żyj smacznie i zdrowo”

logo patronatu ORE

15 września rozpoczęła się V edycja programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności. Patronem honorowym programu został Rzecznik Praw Dziecka, a patronatami objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni.

Program  „Żyj smacznie i zdrowo” skierowany jest do uczniów i nauczycieli gimnazjów w całej Polsce. Jego misją jest przekazanie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie ich do podejmowania pierwszych prób gotowania oraz do wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków. W ramach akcji podejmowane będą również ważne społecznie tematy marnowania żywności, niedożywienia, a także zmniejszania ilości odpadów, zużycia energii i wody.

Nauczyciele mogą zgłaszać się do programu poprzez stronę internetową. W tej edycji jedna szkoła może zamówić jeden zestaw edukacyjny, który zawiera niezbędną liczbę materiałów (książeczki kulinarne, plakaty, ankiety itd.), aby przeprowadzić zajęcia w trzech klasach.

Po dokonaniu zgłoszenia klasy nauczyciel otrzyma bezpłatnie zestaw dydaktyczny, w którego skład wchodzą:
  • 14 gotowych scenariuszy lekcyjnych na temat zdrowego odżywiania, ekologii oraz niemarnowania żywności,
  • CD z materiałami edukacyjnymi,
  • 16 plakatów i 109 planszy edukacyjnych,
  • 3 filmy edukacyjne,
  • książeczki kulinarne dla każdego ucznia zawierające przepisy na smaczne i proste dania dla gimnazjalistów.

Materiały edukacyjne powstały we współpracy z metodykami, dzięki czemu są zgodne z gimnazjalnym programem nauczania i stanowią doskonałe uzupełnienie wiadomości z innych przedmiotów, np. biologii czy chemii.

Po przeprowadzeniu lekcji w oparciu o materiały edukacyjne dostarczone przez organizatora, nauczyciele wraz ze swoimi klasami mogą wziąć udział w konkursie w kategorii Wydarzenie Społeczne nawiązujące do celów programu. Nagrodą główną jest Klasa multimedialna – zestaw składający się z: tablicy multimedialnej, rzutnika, komputera, 30 tabletów oraz wycieczka do Warszawy dla zwycięskiej klasy połączona z warsztatami kulinarnymi. 29 kolejnych zwycięskich klas otrzyma dla swoich szkół nowoczesne tablice multimedialne, a kolejne 30laptopy. Szkoły, które wygrają Klasę multimedialną oraz tablice multimedialne, zostaną odwiedzone przez przedstawicieli programu „Żyj smacznie i zdrowo”, którzy wręczą uroczyście nagrody oraz przeprowadzą zajęcia dla uczniów.

W IV edycji programu wzięło udział ponad 38% szkół gimnazjalnych w Polsce. Ponad 3 900 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania ponad 126 000 uczniów4 500 klas. Mamy nadzieję, że nadchodząca edycja zakończy się jeszcze większym sukcesem!

Ostatnia aktualizacja:

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego