Jesienne szkolenia dla samorządowców

Za nami już pierwszy jesienny cykl szkoleń dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego nt. „Jakość oświaty jako efekt zarządzania strategicznego”. W szkoleniach, które odbyły się w październiku (w terminach 27-28, 28-29) oraz w listopadzie (w terminach 3-4, 7-8, 8-9) uczestniczyło ponad 250 samorządowców z całej Polski. Szkolenia odbywały się w hotelu Mercury w samym centrum Warszawy.

2-dniowe (14-godzinne) szkolenia przeznaczone były dla decydentów samorządowych: starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów czy przewodniczących rad. Były to szkolenia o charakterze dyskusyjno-panelowym, a ich celem było przybliżenie zagadnień z zakresu zarządzania strategicznego oświatą oraz wykorzystywania w tym procesie określonych narzędzi czy modeli na szczeblu decydentów – menadżerów. Podczas szkoleń, uczestnicy mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami oraz przedyskutować nowe zaproponowane im przez osoby szkolące rozwiązania. Duże zainteresowanie przedstawicieli jst wzbudziły zaprezentowane wskaźniki odniesienia, szczególnie możliwość ich wykorzystania do diagnozy stanu lokalnej oświaty czy do sporządzania corocznej informacji o stanie realizacji zadań oświatowych. Wielu samorządowców – także po raz pierwszy zetknęło się z platformą nadzoru pedagogicznego, na której umieszczone są raporty z ewaluacji zewnętrznych szkół i placówek, z których praktycznie może skorzystać każdy, także przedstawiciele jst.
Ciekawe dyskusje samorządowców toczyły się wokół tematu tworzenia i wdrażania strategii czy lokalnych polityk oświatowych. Niektórzy z uczestników wskazywali na ogromną potrzebę ich opracowywania, ale nie poprzestawania na tym, tylko wdrażania i modyfikowania w oparciu o dynamicznie zmieniającą się sytuację w samorządzie np. w zakresie migracji mieszkańców, problemów finansowych czy wprowadzanych zmian prawnych.
Wypowiedzi samorządowców świadczyły o ich bardzo dużym zaangażowaniu w sprawy lokalnej oświaty. Wielu uczestników szkoleń – jak wynikało z ich wypowiedzi – ma już za sobą problemy związane jedynie z poprawą bazy lokalowej szkół i placówek oświatowych – poszukują nowych wyzwań. Stawiają przed sobą nowe zadania związane z jakością lokalnej oświaty.
Szkolenia 2- dniowe dla decydentów samorządowych będą kontynuowane w grudniu 2011 roku oraz w styczniu 2012 roku. Od połowy stycznia rozpoczną się dłuższe, 4 –dniowe szkolenia o charakterze warsztatowym przeznaczone dla dyrektorów i naczelników wydziałów oświaty oraz gminnych inspektorów ds. oświaty.

Zachęcamy i zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach w ramach naszego projektu!

Oprac.: Dorota Jastrzębska

Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ostatnia aktualizacja: