Zamknij ten komunikat

Edukacja dziecka młodszego Drukuj Email
Edukacja dziecka młodszego.

Edukacja dziecka młodszego to obszar tematyczny poświęcony wychowaniu i edukacji dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W ostatnich latach  nastąpiło wiele zmian systemowych w zakresie wychowania i edukacji małego dziecka. Konsekwencją tych zmian są m.in. następujące wydarzenia w polskiej edukacji:

• 2009 r. – dzieci sześcioletnie zyskały prawo do nauki w I klasie szkoły podstawowej
  • 2011 r. –  wszystkie dzieci pięcioletnie zostały objęte rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym
  • 2014 r.– obowiązkowo do pierwszych klas poszła połowa rocznika sześciolatków, a w roku następnym już wszystkie dzieci w wieku sześciu lat rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej
  • 2014 r.– uczniowie klas pierwszych otrzymują darmowy podręcznik „Nasz Elementarz”
  • 2015 r.– prawo do wychowania przedszkolnego zyskają wszystkie dzieci w wieku czterech lat, a pięciolatki rozpoczną naukę języka obcego nowożytnego
  • 2017 r.– prawo do wychowania przedszkolnego zyskają wszystkie dzieci trzyletnie i wszystkie dzieci w przedszkolu będą uczyły się języka obcego
W związku z wprowadzanymi zmianami oraz znaczeniem wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej dla rozwoju dziecka i przebiegu jego kariery szkolnej, Ośrodek Rozwoju Edukacji przygotowuje corocznie szkolenia i publikacje dla nauczycieli, mające na celu doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie wychowania i edukacji dziecka młodszego oraz przygotowanie ich do wdrażanych zmian.

W roku szkolnym 2014/2015 zaplanowano następujące formy doskonalenia:
  • Ocenianie w klasach I-III – publikacja i szkolenie (październik 2014 r.)
  • Realizacja podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej z wykorzystaniem innowacyjnych programów i materiałów dydaktycznych – szkolenia (marzec i maj 2015 r.)

Informacje szczegółowe:
Iwona Konopka e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zaktualizowano: piątek, 05 września 2014

Rok Jana Karskiego  oświatowe ABC    rok szkoły w ruchu