Zamknij ten komunikat

Bank Programów Profilaktycznych Drukuj Email
Bank Programów Profilaktycznych .

Poniżej przedstawiamy Państwu zaktualizowany przegląd 26 edukacyjnych programów profilaktycznych z poziomu profilaktyki uniwersalnej lub selektywnej. Zawierają one elementy promocji zdrowia i dotyczą najpoważniejszych zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, jak używanie środków psychoaktywnych, agresja i przemoc, czy wczesna aktywność seksualna. Głównymi beneficjentami programów są właśnie uczniowie,
ale korzystają z nich także nauczyciele i rodzice, którzy mogą podnosić swoje kompetencje wychowawcze, by lepiej wspierać dzieci w rozwoju i chronić przed zagrożeniami.

Prezentowane programy to przykłady dobrych skutecznych praktyk. Mają wbudowaną procedurę ewaluacji, są upowszechniane co najmniej od kilku lat, co pozwoliło zebrać wiele informacji o ich wpływie na odbiorców. Niektóre programy zostały poddane naukowej zewnętrznej ewaluacji, której wyniki potwierdzają ich efektywność. Kilka z nich zostało wpisanych do europejskiego rejestru programów rekomendowanych EDDRA. Inne oczekują na europejską rekomendację.

Wykaz zawiera informacje o autorach, adresatach, głównych celach, treściach,  realizatorach i materiałach stanowiących wyposażenie poszczególnych programów, a także dane tele-adresowe do ewentualnego kontaktu z koordynatorami.

Dla ułatwienia w Banku Programów wydzielono pięć kategorii. Poszczególne kategorie zawierają od jednego do kilku projektów:
Równocześnie informujemy, że jest to wykaz tymczasowy. W związku z wdrażaniem Systemu Rekomendacji Programów Promocji Zdrowia i Profilaktycznych znajdujące się w nim programy, a także zgłaszane nowe projekty, zostaną poddane ocenie i selekcji przez zespól specjalistów zgodnie z nowymi Standardami i kryteriami.

Więcej informacji w: System Rekomendacji na stronie ORE w zakładce Wychowanie i Profilaktyka.
Zaktualizowano: piątek, 20 maja 2011

Rok Jana Karskiego  oświatowe ABC    rok szkoły w ruchu