Zamknij ten komunikat

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Sieci w sieci, czyli pierwsze doświadczenia użytkowników platformy Doskonaleniewsieci.pl Drukuj Email
czwartek, 07 listopada 2013
Sieci w sieci, czyli pierwsze doświadczenia użytkowników platformy Doskonaleniewsieci.pl.

We wrześniu 2013 roku rozpoczął się kolejny etap pilotażu nowego systemu doskonalenia nauczycieli. Do siedmiu pierwszych powiatów dołączają kolejne. W sumie ponad 150 powiatów realizuje działania wspomagające prace blisko 6 000 szkół i przedszkoli.

W części placówek trwa obecnie diagnoza, a w niektórych przygotowane zostały już roczne plany wspomagania i organizowane są wykłady, warsztaty oraz spotkania z ekspertami. W wielu miejscach pracę rozpoczynają sieci współpracy i samokształcenia. Na platformie internetowej Doskonaleniewsieci.pl powstało już blisko 150 sieci, a liczba zapisanych do nich użytkowników przekroczyła 1200 osób. Chociaż spora część sieci dopiero rozpoczyna swoją działalność, już widać pierwsze efekty pracy. Analizując aktywności użytkowników platformy internetowej można zauważyć, że do chwili obecnej:

• opublikowanych zostało ponad 50 materiałów;
  • rozpoczęto ponad 160 wątków na forach dyskusyjnych;
  • wymieniono między sobą niemal 200 plików.

W ramach organizowanych sieci współpracy, spośród tematów zaproponowanych przez ORE, największą popularnością cieszą się takie jak: rozwijanie twórczego myślenia uczniów; praca z uczniem młodszym; praca zespołowa nauczycieli. Ponad połowa sieci dla dyrektorów szkół dotyczy realizacji obowiązków pozapedagogicznych. Nauczyciele, biorący udział w tej formie doskonalenia często dopasowują tematy do indywidulanych potrzeb. Bardzo wiele sieci poświęconych jest zagadnieniom spoza katalogu ORE. Są to na przykład: jak uczyć w klasach łączonych; praca z uczniem trudnym wychowawczo i jego otoczeniem; nowoczesna biblioteka; multimedia na lekcjach przedmiotów humanistycznych; wsparcie motywacji edukacyjnej uczniów z klas sportowych.

Wzrastający ruch na platformie jest dowodem na duże zainteresowanie taką formą wspierania rozwoju nauczycieli. Pierwsze doświadczenia pokazują potencjał tego narzędzia, a jednocześnie wskazują na konieczność dalszego rozwoju funkcjonalności.

Wszystkim, którzy do tej pory rozpoczęli pracę na platformie dziękujemy za zaangażowanie. Liczymy, że wkrótce rosnąca liczba sieci i wypracowanych przykładów dobrych praktyk stanie się zasobem, z którego będzie można korzystać, doskonaląc swoją pracę.

Zachęcamy do zgłaszania wszystkich uwag dotyczących funkcjonowania platformy na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – pozyskane w ten sposób informacje są ważnym źródłem projektowania działań usprawniających funkcjonowania platformy internetowej.

Rok Jana Karskiego  oświatowe ABC    rok szkoły w ruchu

on-line: 139