Zamknij ten komunikat

Pytania i odpowiedzi w kategorii: obowiązek szkolny Drukuj Email
Pytania i odpowiedzi w kategorii: obowiązek szkolny.

Moje dziecko urodziło się w listopadzie 2009 r. We wrześniu 2015 r. nie będzie jeszcze miało skończonych sześciu lat. Czy pomimo tego będzie musiało rozpocząć naukę w I klasie? Czy istnieje możliwość odroczenia obowiązku szkolnego?

Czy dziecko pięcioletnie może pójść wcześniej do szkoły? Jeśli tak, to czy musi mieć opinię z poradni psychologiczno – pedagogicznej?

Mój syn urodził się w marcu 2008 roku. Czy teraz we wrześniu, musi iść do pierwszej klasy ?

Moja córka urodziła się w grudniu 2009 r. Kiedy będzie musiała pójść do zerówki, a kiedy do I klasy?

Syn ma 6 lat. Postanowiliśmy wrócić do kraju. Obecnie mieszkamy za granicą. Synek chodził tu do przedszkola norweskiego, ale umie czytać i pisać po polsku. Czy może iść do pierwszej klasy ?

Czy dziecko, które jako sześciolatek rozpoczęło naukę w klasie I można przenieść w trakcie roku szkolnego do klasy II?

Sześciolatek uczęszcza do "zerówki", jednak rodzice po trzech tygodniach wrześniowej nauki uznali, że chcą go przenieść do klasy pierwszej. Czy mają taką możliwość, jakie warunki należy spełnić i na podstawie jakich aktów prawnych?

Chcemy wyjechać od początku września do Szwajcarii na rok wraz z 6 letnim dzieckiem. Jakie spoczywają na nas obowiązki prawne jako rodziców? Czy nasze dziecko będzie musiało chodzić tam do przedszkola czy już do szkoły?

Moje dziecko w roku szkolnym 2011/2012 uczęszcza do oddziału przedszkolnego jako pięciolatek. W tym roku jako sześciolatka ponownie zapisałam go do oddziału przedszkolnego. Czy mogę jeszcze zmienić decyzję i zapisać go do pierwszej klasy? Do kiedy mogę podjąć decyzję, czy pójdzie do szkoły czy do przedszkola?

Dziecko urodzone w 2005 r. odbyło w roku szk.2011/2012 roczne przygotowanie przedszkolne i nie osiągnęło gotowości szkolnej. Kto zdecyduje o odroczeniu obowiązku szkolnego: rodzic, nauczyciel, poradnia psychologiczno-pedagogiczna?

Dziecko kończy 5 lat w lutym 2012 - czy mając pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o gotowości szkolnej, może na wniosek rodziców i za zgodą dyrektora rozpocząć naukę w szkole niepublicznej?

Syn ma iść do pierwszej klasy. Przez cały czas świetnie dawał sobie radę. Kiedy poszliśmy na wywiadówkę nauczycielka stwierdziła, że decyzja należy do nas. Jednocześnie stwierdziła, że dziecko jest za spokojne. Poprosiliśmy o konsultacje pedagoga i psychologa z innej szkoły. Stwierdzili, że syn jak najbardziej powinien zacząć edukację.

Czy dziecko, które rozpocznie naukę w klasie pierwszej jako sześciolatek może powtarzać klasę pierwszą, jeżeli rodzice uznają to za stosowne (tak jak to obowiązuje w zerówce – po roku w zerówce dziecko może iść do pierwszej klasy, lub ponownie do zerówki – decyduje o tym rodzic)?

Czy dziecko, które w roku 2012 kończy 5 lat może rozpocząć naukę w szkole podstawowej od 01.09.2012 na mocy art.16.ust. 1 i 2 Ustawy o Systemie Oświaty?

Czy dziecko urodzone w październiku 2006 r. może pójść do klasy pierwszej szkoły podstawowej?

*Jeżeli macie Państwo kolejne pytania dotyczące edukacji szkolnej Waszego sześciolatka,
zapraszamy do zadania go za pośrednictwem formularza.

Zaktualizowano: środa, 02 lipca 2014

Rok Jana Karskiego  oświatowe ABC    rok szkoły w ruchu