Zamknij ten komunikat

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

LETNIA AKADEMIA "Demokracja w szkole" − relacja Drukuj Email
poniedziałek, 18 lipca 2011
LETNIA AKADEMIA "Demokracja w szkole" − relacja.

alt

16 lipca br. zakończyła się Letnia Akademia pt. Demokracja w Szkole, zorganizowana we współpracy między Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Europejskim Centrum Wergelanda i Radą Europy. Uroczysta inauguracja Letniej Akademii miała miejsce 11 lipca w MEN w Warszawie.

Letnia Akademia to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej będąca wkładem naszego kraju w promowanie idei demokracji i rozwoju edukacji w Europie.

W dniach 9 – 16 lipca trzyosobowe zespoły (dyrektor i nauczyciel z tej samej szkoły oraz przedstawiciel organizacji pozarządowej lub stowarzyszenia rodziców) z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Finlandii i Polski wspólnie poznawały nowe metody pracy, dyskutowały nad kompetencjami nauczycieli i dyrektorów niezbędnymi dla demokratyzacji życia w szkole. Ponadto zespoły określiły obszary rozwoju swoich szkół zaplanowały zmiany na następny rok.

Zajęcia były prowadzone w języku angielskim i rosyjskim przez międzynarodowy zespół doświadczonych trenerów. W Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku panowała atmosfera współpracy, życzliwości i przyjaźni. Uczestnicy podkreślali wysoką jakość programu, praktyczną przydatność zajęć, profesjonalizm trenerów i organizatorów, co przyczyniło się do pełnej realizacji celów Letniej Akademii.

„Już nie mogę się doczekać września, kiedy wrócimy do naszej szkoły, opowiemy o Letniej Akademii i wraz z całą szkolną społecznością zaczniemy realizować pomysły powstałe w Polsce” – powiedziała Horomsim Geghamyan, dyrektorka szkoły z Armenii.

Naszej pracy przyglądało się dwóch obserwatorów, krajowych koordynatorów sieci Edukacji Obywatelskiej i Edukacji o Prawach Człowieka Rady Europy. Byli to Bojka Djukanovic z Czarnogóry i Mustafa Acikoz z Turcji, zainteresowani poznaniem tej polskiej inicjatywy „od kuchni”. Pobyt ten miał służyć ocenie możliwości przeniesienia naszego modelu na grunt Europy Południowej. W raporcie dla Rady Europy napisali oni: „Letnia Akademia jest realnym przykładem, jak polityka w zakresie edukacji obywatelskiej i praw człowieka staje się praktyką. Z całego serca rekomendujemy wykorzystywanie tego modelu”.

Do zobaczenia za rok na trzeciej Letniej Akademii
Zespół PEO ORE